bolak

Proč je doktor přes děti pediatr a né pedolog?

Nejlepší odpověď
annas

Protože jde o různé významy, různý původ.:

pediatr ‘dětský lékař’, pediatrie, pediatrický.
Z něm. Pädiater a to uměle z ř.
paĩs (gen. paidós) ‘dítě’ a iātē̺r, íātrós

‘lékař’.

pediatr ‘dětský lékař’, pediatrie, pediatrický.
Z něm. Pädiater a to uměle z ř.
paĩs (gen. paidós) ‘dítě’ a iātē̺r, íātrós

‘lékař’.

1. pedologie – pedagogická věda o dítěti v nejširším významu, takže pedolog = odborník v pedagogické vědě.
Podobné
pedagog, pedagogika, pedagogický. Z
lat. paedagōgus z ř. paidagōgós ‘vychovatel,
opatrovník dětí’ z paĩs (gen. paidós)
‘dítě’ a odvozeniny od ágō ‘vedu’.

2. pedologie souvisí s půdou, takže pedolog = odborník v pedologii – vědě o půdě..

Původ – Z řeckéhoř. pédon – půda, země’

Přípona –logie (věda) v názvu mnoha věd, například archeo-logie, bio-logie nebo pato-logie, znamená soustavnou a argumentující „řeč“ o nějaké oblasti. – původ od logos (řeč, slovo).

Jiří Rejzek: Český etymologický slovník

Další odpovědi
quentos

páč pedolog se zabejvá půdama ;{)> http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­dologie

bolak

A proč teda pedofil není milovník přes půdy?

annas

filein = mít rád, toužit po něčem.

Že by pedofil měl rád víc než děti? Toužil po paidos = tedy dítěti, nikoliv po pédon (půdě). 🙂

bolak

no a proč teda potom neni pajdofil? nebo to je zas milovník přes pajdy?

annas

Ano. Jedině že by nadávkou „pajda“ zastíral svou úchylku:))

bolak

ještě mi řekneš že patolízal nelíže paty a já se zvencnu 😶

annas

Neřeknu, to slovo zní přece hezky česky. Navíc od paty se dá šplhat hezky nahoru, až se z dotyčného stane člověk dvou tváří. 🙂