mosoj

Proč je dnes v listopadu výročí VŘSR ?

Nejlepší odpověď
quentos

jelikož tehdy v Rusku platil juliánský kalendář a podle něj byl ještě říjen. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Říj­nová_revoluce

Další odpovědi
annas

Už jsem odpovídala:.

V Rusku platil juliánský kalendář, proto VŘSR byla v říjnu, ale podle gregoriánského kalendáře v listopadu).
V nynější době činí rozdíl mezi gregoriánským a juliánským kalendářem asi 13 dnů.
Gregoriánský kalendář platí v zemích s katolickým náboženstvím, ten juliánský např. s pravoslavným nábořenstvím.

Krátce po ruské revoluci zrušil Vladimir Iljič Lenin dekretem používání juliánského kalendáře a zavedl gregoriánský kalendář
Juliánský kalendář je využívaný v Rusku již jen jako církevní kancelář.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rijnova-revoluce
Wikipedie

Funna

no nevím co máš za kalendář, ale já tam mám jako jedinou poznámku „poslední čvrť měsíce“…

a jinak proto, že Lenin aby zmátl politicky zatuchlý carský režim, tak dal povel k výstřelu z Aurory místo v říjnu až začátkem listopadu… .-)))

mosoj

Bolševici se nedostali k moci ani náhodou ani pouze ze svojí vůle, měli podporu většiny nejbědnějších lidí, kterých byla skutečně v Rusku drtivá většina. Dokonce i mezi privilegovanými – např. kozáky – v občanské válce, která byla součástí revoluce.Doporučuji studovat i některé zejména originální ruské prameny a nejenom vycházet z propagandy západní kultury a jejich konjunkturalistů. Například Tichý Don. Tvrzení, že nešlo o lidové povstání, je nepravdivé.Nebyla to záležitost pár stovek bolševiků. V Rusku by se jim tak nikdy nepodařilo porazit intervenčními armády a Bílou gardou z nejlepších carských důstojníků i kozáků. Teror byl oboustranný.

led

ad mosoj,
súhlasím

led

ad Funna, krásne vyjadrenie,„Lenin aby zmátl politicky zatuchlý carský režim…“, nebola náhodou preto celá revolúcia a jej dôsledky kamufláž? Koľko politikov sa tým potom na skoro celé storočie nechalo zmiasť a dokonca ešte aj my, čo sme to kamuflované obdobie prežili :)
Slovom je to geniálne, ale bez palčeka.