Avatar uživatele
paul1

Proč je datumová čára (hranice) vedená tak divně?

Vede přibližně po 180° poledníku od severního k jižnímu pólu, ale místy odbočuje a tvoří jakýsi klikihák. Probíhá Pacifikem tak, aby se vyhnula pevnině. Účel tohoto kličkování jsem ale nenašel.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1151 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Datová hranice je vedena tak, aby se co nejvíce vyhýbala pevnině a osídleným ostrovům, resp. soustroví. Bylo by divné, kdyby na části nějakého ostrovního státu platilo jiné datum.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… zde je to vysvětleno (nechtěj po mně kopírovat celý článek): https://refresher­.cz/46353-Casova-pasma-po-cele-zemekouli-ukryvaji-nejeden-paradox
… jen doplním Keplera: přesto je několik států, kde je jiné datum, viz můj odkaz …

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Ty odchylky jsou fakticky tři: v oblasti Čukotky, Aleut a Kiribati a důvod poslal Kepler: aby na celkém úmezí bylo stejné datum.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Justin1

To je asi nějaké politické rozhodnutí. Řekl bych, že cílem je vyhovět požadavkům, aby území, která spolu nějak souvisejí, měla co nejlépe sladěný čas.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Alesh

Máš někde obrázek, dej se link.

před 1151 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
paul1

Nazdárek, tu je link:
=Datumové+pás­mo,+obrázky&cli­ent=opera&hs=mnI&sx­srf=ALeKk02J7cN2ec­vpLVf7sd_X7Qla6CcBvw

před 1151 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
paul1

Někde se vloudila chybička a link nefunguje, tady je nový:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Datumové+pás­mo,+obrázky&cli­ent=opera&hs=mnI&sx­srf=ALeKk02J7cN2ec­vpLVf7sd_X7Qla6CcBvw:161­4015687539&tbm=is­ch&source=iu&ic­tx=1&fir=Nxxmf3SSNLYQ­RM%252CV8UxTbZCNpDnWM%2­52C_&vet=1&us­g=AI4_-kReKUYNhOJDkIMYBsf-YDQJQW5B3Q&sa=­X&ved=2ahUKEwiL­rd79hP7uAhVKXBoK­HcD1DK4Q9QF6BAg­CEAE#imgrc=Nxxmf3SS­NLYQRM
snad to už bude O.K.

před 1151 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek