paul1

Proč je datumová čára (hranice) vedená tak divně?

Vede přibližně po 180° poledníku od severního k jižnímu pólu, ale místy odbočuje a tvoří jakýsi klikihák. Probíhá Pacifikem tak, aby se vyhnula pevnině. Účel tohoto kličkování jsem ale nenašel.

Nejlepší odpověď
Kepler

Datová hranice je vedena tak, aby se co nejvíce vyhýbala pevnině a osídleným ostrovům, resp. soustroví. Bylo by divné, kdyby na části nějakého ostrovního státu platilo jiné datum.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… zde je to vysvětleno (nechtěj po mně kopírovat celý článek): https://refresher­.cz/46353-Casova-pasma-po-cele-zemekouli-ukryvaji-nejeden-paradox
… jen doplním Keplera: přesto je několik států, kde je jiné datum, viz můj odkaz …

Pepa25

Ty odchylky jsou fakticky tři: v oblasti Čukotky, Aleut a Kiribati a důvod poslal Kepler: aby na celkém úmezí bylo stejné datum.

Justin1

To je asi nějaké politické rozhodnutí. Řekl bych, že cílem je vyhovět požadavkům, aby území, která spolu nějak souvisejí, měla co nejlépe sladěný čas.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Alesh

Máš někde obrázek, dej se link.

paul1

Nazdárek, tu je link:
=Datumové+pás­mo,+obrázky&cli­ent=opera&hs=mnI&sx­srf=ALeKk02J7cN2ec­vpLVf7sd_X7Qla6CcBvw

paul1

Někde se vloudila chybička a link nefunguje, tady je nový:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=Datumové+pás­mo,+obrázky&cli­ent=opera&hs=mnI&sx­srf=ALeKk02J7cN2ec­vpLVf7sd_X7Qla6CcBvw:161­4015687539&tbm=is­ch&source=iu&ic­tx=1&fir=Nxxmf3SSNLYQ­RM%252CV8UxTbZCNpDnWM%2­52C_&vet=1&us­g=AI4_-kReKUYNhOJDkIMYBsf-YDQJQW5B3Q&sa=­X&ved=2ahUKEwiL­rd79hP7uAhVKXBoK­HcD1DK4Q9QF6BAg­CEAE#imgrc=Nxxmf3SS­NLYQRM
snad to už bude O.K.