Edis

Proč je čtyřlístek tak vzácný?

Doplňuji:
a proč je vlastně trojlistý a čtyřlistý?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít odkaz. Vkládala jsem otázku podobnou otázku: Víte, proč mizí ze světa čtyřlístky?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-proc-mizi-ze-sveta-ctyrlistky
Doplňuji:
Jedna z odpovědí (uživatele vagry), její pokračování a další odpovědi si můžete přečíst v uvedeném odkazu

Legenda tvrdí, že jakmile byla Eva vyhnána z ráje, přinesla si s sebou na Zem právě čtyřlístek pro štěstí. Pozor ale na fakt, že čtyřlístek nám přinese štěstí jenom v tom případě, že jsme jím byli obdarováni, nebo jsme na něj zcela náhodou narazili- bez záměrného hledání.

Jeho čtyři listy symbolizují čtyři živly- oheň, voda, země, vzduch. Má přinášet štěstí, ale také lásku, finance, je ochranou před zlem, nepříjemnostmi. Sice nám má zajistit štěstí do budoucnosti, ale je důležité mít na paměti, že každý svého štěstí strůjcem. Jedná se pouze o motiv štěstí, nikoliv prostředek k jeho dosažení. Často si jej vkládáme do knihy, kde se pěkně vylisuje........

Další odpovědi
Reuef

asi proto ze ten ctvrtej listek je nejaka mutace ne ? a wikipedia rika ze ani vedci si nejsou jisti proc vznika

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Čtyř­lístek

Drap

Protože jich v běžném jeteli vyroste relativně málo a dost obtížně se hledají.

Lucijej

Jetel má standartně tři lístky. Za vznik čtyřlístů, pětilístků a šestilístků mohou pouze náhodné mutace. Zatím se neví, co je způsobuje.

beer

Vysvětlení PROČ JSOU ČTYŘLÍSTKY TAK VZÁCNÉ podal jako jediný a zcela správně Reuef.
Hledáme je totiž na jeteli plazivém (Trifolium repens), který má na každém listu 3 lupeny a POUZE DÍKY MUTACÍM se zřídka vyskytují listy s více lupeny.
Tento jetel se nepěstuje, neboť je to plevel, rostoucí v trávnících ap. Rovněž jestli „tam chodí někdo míň“ nebo víc atd, je vysvětlení naprosto podružné.
Studim.

Vaše palce i nejlepší odpověď – promiňte, nechápu..
Doplňuji:
A teď jen tak na okraj:
Osobně jsem našel i sedmilístek a bylo to před maturitou )) Měl jsem ale takovou malinkou lokalitu, kde se nijak nekosilo, zmutované rostlinky se tedy mohly poněkud více rozmnožit i křížit a čtyřlístků tam bylo proto poněkud více než jinde. No a právě tam byly k nalezení občas i ty 4–7listé.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Je­tel_plaziv%C3%BD

Larissa

Kdysi jeden věřící boháč řekl, že každý, kdo jeho paní přinese čtyřlístek, aby se jí dítě narodilo živé, dostane honosnou sumičku. Znáte lidstvo, za hodinu už v kraji tahle rostlinka nebyla.

Proto lidem „přináší štěstí“. Stejně jako oněm chudým, kteří třeba díky těm penězům dokázali přežít.
Doplňuji:
Edit: To mi říkávala máma, neberte to vážně… :D

hanulka11

asi proto,že to by toho štěstí bylo na světě moc

anonym

To mi taky nebere: http://www.ctyr­listek-bazar.cz/