bolak

Proč je citoslovce kýchání obecně ustanovené jako „hepčí“? Vy taky vydáváte hepčí když kýcháte?

Třeba já dělám „eche“ (a to se nechci chlubit).

Nejlepší odpověď
anonym

Já dělám „pšík“. Německý děda (a vůbec Němci) při kýchnutí dělají „hopla“.

Další odpovědi
quentos

To máš asi to samý, jako když se v češtině ustanovilo, že motyka bude motyka a ne bagr. Není to obecně ustanovené, s hepčí jsou jak exoti sami ve světě jenom Češi. Angláni s Amíkama dělaj „ah-choo“, tedy „əčú“, frantíci „ah-tchouin“ [a-č(u)in] a podobně. Já taky nedělám ani jedno z toho, ale fascinujou mě lidi, kteří se při kejchání ještě snažej to hepčí vyslovit (pár takovejch znám), asi aby „zapadli“.

beer

Já bych řekl, že to „he“ vyjadřuje nádech a „pčí“ pak vlastní kýchnutí.. Tak proto ono citoslovce ))

manon

:D
Nevím proč to tak je, já ho ani nepoužívám, protože já dělám „ha…ha…ha…pčí­íííííí…“
Doplňuji:
quentos: Přísahám, že se to nesnažím vyslovit :) Jen že takhle nějak by asi zněl nejbližší slovní popis.

barnajka

To já dělám ‚hapčačáááááá­ááá‘…ale je teda fakt, že to takhle teatralizuju trochu úmyslně, ať už to teda stojí za to :))
Ale když nechávám volný průchod přirozenosti, tak ze mě většinou vyleze cosi jako ‚ha..ha..hapčččč‘ (opravdu málokdy se mi podaří odkejchnout naráz, vždycky to ze mě leze půl hodiny..proto to několikanásobný ‚ha‘ :))

bolak

palec