brokol

Proč je červené zelí červené?

Potřebovala bych vědět, co způsobuje, že je červené zelí zbarvené do červena – konkrétně která složka toto způsobí.

Nejlepší odpověď
Pájo

Způsobují to antokyany.
Jsou to ve vodě rozpustné pigmenty ve vakuolách některých buněk. Patří ke flavonoidům, v rostlinách se vyskytují ve formě glykosidů, jejich aglykonová (necukerná) část se označuje jako antokyanidin. Barva se mění v závislosti na pH. Kyselé roztoky antokyanů bývají červené, neutrální fialové a zásadité modré.
Wiki