dmatejek777

Proč je cena autobusu tak drahá?

Jezdím autobusem, který má spotřebu 31 l/100 km. Cena nafty je okolo 36,15 Kč. Obsazenost autobusu je asi 53 lidí.
Jedu 21 km a cesta stojí v základu 26 Kč. Vypočítal jsem, že by to mělo stát 4,4 Kč na osobu!!!! Jak je to možné? Vždyť jízdné se rozpočítává mezi cestující.!.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Je to naprosto v pořádku

Ják jsi přišel na těch 4,40 Kč? Započítal jsi náklady na pořízení autobusu, na jeho provoz a na mzdu řidiče?

Další odpovědi
lukas.zmizik

Je to naprosto v pořádku

to co si spočítal nejsou ani náklady na 1 km, protože si vynechal amortizaci, gumy a tak dál… a samozřejmě bus nebude jezdit jen za amortizaci, musíme si vydělat na řidiče, na spoustu lidí v kanceláři, na opravy a údržbu …samozřejmě né vždy jezdí bus obsazený plný…to možná pár spojů přes den, někdy ani to né… navíc dopravce taky čeká nějaký zisk pro sebe… a jelikož to spíš prodělává než vydělává, linky jsou navíc dotované státem…

ještě tě trochu opravím – 31 litrů mám já spotřebu na 15 metrovém zájezdovém buse, který má 3 nápravy… s běžným linkáčem sor se dá jezdit za cca 24 l/100 km, irisbus dejme tomu 26 l/100km

dudu

Je to naprosto v pořádku

Vaše hodnocení ceny jízdného je nutno doplnit o fakt, že veřejná doprava je silně dotována obcemi, jejichž podpora činí téměř 60% nákladů na dopravu. Bez státní účasti na krytí nákladů by cestující za jízdné do vzdálenosti 21 km musel zaplatit zhruba 60 korun.

GoCars.cz

Je to naprosto v pořádku

Doplňuji:
Navíc plně obsazený autobus bývá jen vyjímečně, což je většinou ráno kolem 7 hod a pak odpoledne kolem 15hod, v jiných časech je obsazenost třeba jen okolo 10 až 15 osob…

mike beneš

Je to naprosto v pořádku

honza19hk

Je to naprosto v pořádku

Doplňuji:
v co se ti na tom nezdá? z jízdného se neplatí jen nafta.Ale i výplata pro řidiče,servis,taky ten autobus se musí zaplatit,pk různý náplně což není jen nafta,ale i olej,nemrzka,mo­čovina pro ty novější atd…Pak taky gumy, oprava toho co cestující zničí atd.

mosoj

Je to naprosto v pořádku

Tak cena autobusu asi laciná být nemůže. Jízdné bohužel také ne.

marek953

Je to naprosto v pořádku

Ptáš se na podobné věci pořád dokola. Jednou se ti zdá drahý taxík, pak celá MHD a pak jen autobus. Vždycky ti tu odpovíme, že ve výpočtu zapomínáš na tisíc dalších věcí. A ty znova přijdeš a znova se na to zeptáš. Děláš to naschvál nebo … ? … to napsat nemůžu, protože bych tě urazil.