Boy 13

Proč je čas z automatické sítě zpožděn?

Když si na telefonu nastavím automatickou aktualizaci data a času, tak jsem zjistil, že podle atomových hodin je můj čas spožděn téměř o 2 sekundy. Jak je to možné? Mám si tedy radši nastavit čas ručně?

Nejlepší odpověď
mosoj

Synchronizace podle kmitočtu el. sítě se snad již ani nedělá. Je nepřesná jako je nepřesný kmitočet sítě. Navíc je nedostupná pro zařízení napájené autonomně.

Každé zařízení které ukazuje čas má v sobě krystal.- jako etalon kmitočtu, nebo méně přesný oscilační obvod. Od jeho přesnosti,závis­losti na teplotě a napájecím napětí, se odvíjí přesnost ukazatele času. Kdo zde ví opravdu, jak často se na př. v mobilu ten čas aktualizuje??

Kdyby byl uvedený krystal přený jako atomové hodiny, tak nebudou třeba atomové hodiny.

Další odpovědi
dubraro

Čas v mobilní síti je přesný, odvozuje se také od atomových hodin. Možná nejdou úplně přesně hodiny v mobilu a než dojde k synchronizaci se sítí, vznikne nějaký rozdíl.

OldaW

Automatické nastavení hodin na přístrojích je vždy závislé na použité technologii. V telefonech a počítačích je krystal, který je nastaven na konkrétní frekvenci a ta je samozřejmě závislá na kvalitě a přesnosti přístroje (můžete si zapnout automatickou aktualizaci a tak nechat čas opravovat). Například ale u mikrovlnky, pračky, televize… je to v závislosti na frekvenci elektrické sítě v Evropě 50kHz (jenže ta frekvence lehce kolísá podle toho, jaký je odběr proudu v síti) a tak se běžně hodiny předchází, nebo zpožďují.
Atomové hodiny mají extrémně přesný mechanismus a tak jsou zatím nejpřenější.

dudu

Je to férové přečíst si nejprve článek a pak dělat chytrého?!!!
https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/465526-napric-evropou-se-zpozduji-hodiny-duvodem-je-spor-mezi-kosovem-a-srby.html

Hlada

Nevím. Pro zajímavost jsem porovnal různé zdroje času:

ČRo2 VKV____0 sec
GPS_________0 sec
síť Vodafone__-5 sec
O2 VDSL_____-6 sec

P.S. Po ruční synchronizaci s tic.cesnet.cz se rozdíl na počítači srovnal. Spojení tedy na rozdíl nemá vliv.

anonym

Ten protokol pro synchronizaci v rámci sítě operátora není dost robusní. Pokud chcete skutečně přesný čas stáhněte si do mobilu aplikaci která synchronizuje čas protokolem NTP se serverem time.google.com, nebo s českými servery tik.cesnet.cz, tak.cesnet.cz 🙂 jejich názvy se dobře pamatují, správci cesnetu mají smysl pro humor …

odkaz na aplikaci: https://play.go­ogle.com/store/ap­ps/details?id=ru­.org.amip.Cloc­kSync
Nad NTP budete mít čas skutečně velmi přesně synchronizovaný, aplikace v nastavení podporuje i HIGH PRECISION MODE při kterém se dostanete na přesnost v řádu tisícin sekundy. Jakmile ji nainstalujete, může synchronizovat čas pravidelně sama kdykoliv se připojí k nějaké WIFI (internet je pro tuto synchronizaci nutný).