Lukas27

Proč je Afrika tak pozadu oproti zbytku světa?

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Je to prostě historií a vývojem ekonomiky, některá území taky kvůli prostředí (spousta suchých míst, pouště atd). Afrika je bohatá na různé přírodní zdroje, ale neumí jich využívat tak, aby z toho země těžily – těží z toho buď státy jiné (neafrické) anebo jednotlivci – ti by mohli podporovat rozvoj tamního obchodu (ekonomiky) jenže oni obchodují zase s neafrickými zeměmi (i když ani nemají moc na výběr).

Různé africké státy byly ještě do nedávna (do konce min. století) koloniemi popř. závislými státy – především Francie, VB, Portugalsko, pak Belgie, Německo, později i Itálie (ale nejvíc Fr a VB). Někteří – jakože všichni – kolonie využívali jen kvůli přírodním zdrojům (těžili tam, ale nedporovali ekonomiku, zaměstnanost, obchod – prostě jen těžili z nerost. bohatství a tím vykořisťovali tamní lidi a bohatli na jejich úkor. Tamní guvernéři ještě víc vykořisťovali i to, co ti lidi měli a nestarali se o ně). Prostě se nijak nerozvíjeli.

Na většině Afriky je zkrátka špatně rozvinutá ekonomika, strašná infrastruktura, znehodnocené peníze, špatný obchod, špatná dělba práce, málo (tuzemských) podniků, zanedbatelný anebo žádný průmysl, modernizace, atd… špatné HDP. Navíc na mnoha místech Afriky lidi spotřebují to, co sami vyprodukují – to na čem pracují (pracují pro sebe – tzn. sourkomý a skromný chov dobytka jen pro sebe, rybolov, pěstování plodin atd… ale to všechno si spotřebují sami). Popř. se místama živí jako lovci a sběrači = to není ani primární sektor (což už by byla země 4. světa). Je tam spousta přírodních „národů.“
Navíc lidí je tam dost – některé státy mají vpodstatě nadbytek obyvatelstva (desítky milionů obyvatel) a špatné hospodářství – to se vzájemně ještě zhoršuje, když se v tom neumí chodit.

Není tam kapitalismus – místama jo, místama ne. A i tam kde je, je zanedbatelný (zvlášť protože to není jejich kapitál = těch afrických států a jejich obyvatel).
Pro zemědělství je tam třeba taky špatná půda (když už nemají ten průmysl ani jiné sektory) a přesto převládá.
Taky tam nejsou rozvinutá řemesla, ani dobré školství, kde by se to naučili (jako školství za mě není nikde dobré – ale oni na několika místech Afriky ani žádné nemají).
Sekundární sektor tam víceméně je (jak se to vezme – někde není vůbec), terciální zanedbatelný a kvartérní tam taky není (jako místama jo, ale stejně je tam na nic, když ani nemají pořádně vyvinuté ty předchozí sektory). A nenechte se zmást jako průmyslu je tam dost, ale často není tuzemský a ani neslouží tuzemsku. Samotná většina afrických států průsmysl nemá, zakládá si na primárním sektoru (zemědělství) – ale ne ve státě, ani u soukromníků, ale prostě rodiny samy obdělávají půdu a samy spotřebovávají její užitky.
Africe vévodí primární sektor, jenže tohle je asi nejhorší kontinent pro zemědelství – a u nich je to to hlavní, spolu s lovem a sběračstvím a chovem dobytka.
Často je ta země největším vývozcem toho a onoho (nějaké nerostné bohatství – těžba aj) – a to je vlastně to jediné, co táhne celou tu ekonomiku toho daného státu. Dost často ale nejsou některý ty země majiteli toho průmyslu – tzn. ta země třeba může být největším vývozcem rudy, roby, fíků atd., ale majitel firmy, která zpracovává/těží ty produkty, patří jinému státu (respektive občanovi toho jiného státu = neafrickému – třeba americkému podnikatelovi, a pak to co vyprodukuje prodává zasa do neafrických zemí – jako třeba do Evropy, do USA atd).

V koloniální éře byl taky rozvinutý barterový obchod, i když to je vlastně celkem nepodstatné, protože to stejně všechno vlastnili jen VB a jen oni obchodovali (ale ne s Afričanama), takže tam v Africe nebyl žádný prospěch pro obyvatelstvo a ekonomiku (ani na základě barteru).

Není tam žádná specializace, nabídka a poptávka je na bodu mrazu (co poptávat, když ani není žádná nabídka?), nulové komparativní výhody -navíc tam valstně ani není žádný mez. obchod a lidé tam nemají (ekonomické) incentivy. Samozřejmě se to netýká úplně celé Afriky, i když většiny jo.

Někde ani není měna, někde žijí primitivní kmeny, někde nemají papírové peníze, je tam nejednostnost (v kmenech, jazycích, kultuře, náboženství – a to vše třeba v jednom státě. Je tam vysoká kriminalita atd. atd.).

Prostě země třetího světa = špatná ekonomika, což má víc faktorů a činitelů. Ale všechny se vzájemně ovlivňují.

Chabá politika = chabá ekonomika = chabé školství = chabá životnost a žádná iniciativa (pro změnu, pro zlepššení, „něco s tím udělat“).

Ale zase nadruhou stranu, jak kde v Africe – je to velký kontinent a místama jsou tam i celkem vyspělé státy, ale moc jich není a i v těch vyspělejších vzdělanost pokulhává a kriminalita je vysoká a celá ekonomika i tak vratká.

Další odpovědi
dubraro

Lidé tam po tisíce let žili z toho, co poskytovala příroda. Nemuseli se naučit připravovat zásoby na zimu, nemuseli se naučit organizovaně pracovat a dnes jim tyto dovednosti chybí. Rozvinutý svět to dorazil tím, že jim ukázal, jaké bohatství lze mít, ale už ne dost jim ukázal, za jakou cenu.

Kelt

Tak co je zbytek světa? V čem je Afrika pozadu? Podívej se, kolik Afrických fotbalistů hraje Premiere League, nebo španělskou, či italskou ligu a porovnej to s našimi. A co chceš dále hodnotit? Napřed si zjisti informace a podlož to důkazy.

Kepler

Protože pořád nese dědictví po koloniálních mocnostech, neumí si sami vládnout, nemají vlastní významné vzdělávací instituce, v podstatě neumí nic. Ani využít své vlastní přírodní bohatství. No a hlavně nemají politickou vůli, myslím že horské gorily jsou na tom líp.

autacek

Tak nerostného i přírodního bohatství je tam nespočet, jen bohužel tamní obyvatelé upřednostňují tradiční domorodý způsob života.

Západní kolonialisty vyhnali, co po nich zbylo nechali schátrat.

Bobek 2

Jak v čem. V některých divošských dovednostech, jako ulovení lva holýma rukama, plížení ve vysoké trávě, ve fotbale nebo ve sprintu budou asi v průměru napřed. I v bojových dovednostech a lstivosti jsou dobří, třeba takový Afričan Radovan Krejčíř…

dr.luha

Podívej se na africkou komunitu v USA. Ale ne prostřednicvím hollywoodských fil­mů.

Kryšpín

Berlínská konference v roce 1884 věc, rozdělení Afriky pro 14 evropských států. Obchod s otroky migrace.
1 světová válka Afrika dodavatel části potravin, surovin a vojáků.
Po válce upevnění kolonií pro mocnosti.
Anglie 21 kolonií
Německo 5, Itálie 5, Francie 15
V roce 1960 Charta OSN rozdělení Afriky podle šablon a nikoliv podle národů.
Současný stav Afrických zemí není důsledkem aplikace různých způsobů správy.
Přesto je zřejmé, že kolonizátoři jsou za současný stav afrických zemí zoodpovědní.

Kryšpín

Ve skutečnosti jsou evropské starosti o Afriku důsledkem neschopnosti se vyrovnat s vlastní dravou koloniální historii. A i nýní co předvádí Rio Timto v Mosanbiku. Sladká Francie stále ve svých bývalých koloniích vojensky zasahuje.
A pokud si někdo dělá iluze s rudou Čínou tak ta rovněž předvede něco podobného.

EKSOT123

Jako úplnému neznalci se mi pod pojmem Afrika vybaví války, znásilňování a násilí nejtěžšího kalibru, taky islám. Ale pokud by zisky ze všeho nerostného bohatství zůstaly pro občany těch zemích, možná by si obyvatelé mohli spokojeně žít i při svém drobnozěmědělském životním stylu (možná lepším než je ten náš) a měli by k tomu zajištěné nejzákladnější vzdělání a zdravotní péči.
Uvidíme, co vzejde ze současného masívního angažování Číny na africkém kontinentu.

DoTazatel

@autacek – nic nezchátralo – africké země jsou stále okupovány jinými státy, cizími velmocemi, jen už se tomu neříká kolonie (hodně těch zdroje stále využívají všichni ostatní a všichni ostatní z nich těží – kromě Afričanů samotných).

Oni nějak nemají moc na výběr než upřednostňovat tradiční domorodý způsob života. Nemají kapitál, incentivu ani iniciativu na využití těch zdrojů + ani potřebné znalosti na jeho využití/obchodování a zisky- oni sami totiž nemají nic moc (obzvlášť když už ty zdroje kolikrát vlastní někdo jiný – jiné státy, popř. všechny ty zdroje patří tomu africkému státu, na kterém se nacházejí a to je to jediné, co má = jediné jeho příjmy. Jediné, co ten stát nějak táhne – a ještě k tomu je to celé špatně).

Všude jinde po světě taky lidi upřednostňují svůj „běžný“ způsob života, zahrnující práci od Po do Pá jako zaměstnanec a kolikrát živoření od výplaty k výplatě. Tady mají lidi i kapitál, a všechny možné prostředky pro využití svých zdrojů – pro zvýšení – maximalizaci příjmů, pro všeliké zhodnocení peněz, podnikání, investice atd. Mají všechny prostředky, které potřebují, ale stejně upřednostňují svůj „domorodý“ způsob života.
Chtít po afričanech, aby začali využívat „své“ přírodní bohatství a chopili se iniciativy je ještě bláhovější, jak chtít po zdejších lidech, aby začali taky využívat naše zdroje a chopili se iniciativy. (byl by to pro afričany risk, o kterém by ani sami nic moc nevěděli – když nemají žádné ekonomické vědomosti. Navíc to není jejich vinna, že nevyužívají své zdroje. Nebylo by to nemožné, ale bylo by to ještě mnohem obtížnější jako chtít po zdejších z nižší a střední třídy, aby začali taky využívat své zdroje – a začali podnikat).

autacek

Tak jistě, je to složitější. Pokud jste ovšem někdy navštívil některé bývalé tzv. koloniální země, nepřestanete žasnout nad tím, že jediné co tam vyrostlo (pochopitelně jsou výjimky) krom chatrčí, je koloniální architektura, od té doby nic, železnici a jinou inftastrukturu nechali (i po znárodnění) schátrat a raděj tahaj zboží na mulách. O plánovaném rodičovství, že když nemaj sami co žrát, tak ztěží uživí každý rok jedno další dítě, tam nemají ani potuchy. Tak že asi tak. I kdybychom chtěli, zachráníme jich 1000 a ono se jich zatím dalších 10.000 narodí.

DoTazatel

To je pravda.
Tak oni tam samozřejmě nic jiného neznají než ty (bývalé) koloniální „vymoženosti“ a ten způsob života, jaký měli tehdy. Architektura, jazyk a někde i měna zůstala po těch koloniálních velmocích, stejně tak třeba i náboženství (křesťanství)… no hlavně tam zůstala bída a nevzdělanost.

Ono by bylo lepší jim poskytnout pomoc v takové formě, že je naučíme „jak fungovat“ – jak ekonomicky žít atp. To by bylo lepší, efektivnější a prospěšnější pro všechny než jim poskytovat jednorátové pomoci, které hned spotřebují (jako dodávky jídla). Je to jako v tom čínském přísloví: „Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.”