Avatar uživatele
Bronzový

Proč je Afrika nejchudší kontinent, když jsou tam nejlepší podmínky k životu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Právě proto, že lepší podmínky neměla. A to nemluvím o úmorném vedru, které podporuje šíření nemocí, o daleko horších predátorech a podobně, jako spíše o nedodstatku strategických surovin, tedy orné půdy, železa, kamene, uhlí... Bez toho se prostě nedá jít technologicky dopředu a Evropa je předběhla, rozvíjel se v ní obchod....

To, že v Africe po sobě ještě házeli oštěpy, zatímco my jsme tu stavěli první továrny a železnice, není proto, že bychom byli chytřejší nebo vynalézavější, ale prostě proto, že v Evropě jsou k tomu nejlepší prostředky. Měli jsme kliku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

To proto, ze jim Anglicani dali evropskou kulturu...a oni museli chodit v oblecení a platit penezmi...ale kde ty peníze vzít?
Lécení meli dríve lepsí a zdarma, a dnes na osetrení v nemocnicích musí mít peníze...
Doplňuji:
A tak mi to pripadá, jako v tom vtipu o tom rybári, co sedí u vody a prijde nekdo "z mesta" a radí mu, aby si koupil lodku, ze to brzy splatí, a pak vetsí, a pak uz bude mít fabriku, a bude milionárem, ze si uz pak jen bude moct sednout k vode a nahodit jen udicku...


Avatar uživatele

Které podmínky máš na mysli???
Třeba vzdělanost?
LOL...


Avatar uživatele
Bronzový

Ona ta otázka je trochu zmatečná. Afrika jako kontinent je bezpochyby bohatá. Jsou tu zdroje zlata, coltanu, fosfátů, ropy, množství velkých zvířat (teda spíš bylo) aj. Otázka je, kdo z nich má prospěch, komu jdou do kapsy zisky a kolik z nich zbývá na domorodé obyvatelstvo.

Nejlepší podmínky k životu? Mno, jak pro koho/co. Pokud Vás nesežere lev, krokodýl, mravenci nebo malárie, stačí Vám jednoduchá chýše a k obědu si natrhat banány. A v tom to může být. V chladnějších oblastech si musíte postavit dům, ochránit před chladem stádo - to Vás přiměje k plánovité práci, obdělávání polí, k ukládání zásob na zimu, k výrobě složitějších nástrojů, k získávání vědomostí apod. V afrických podmínkách k tomu jednak není nutnost jednak ani podmínky - v poušti, v pralese je přes den takový hic, že soustavně pracovat nevydržíte, večery a rána krátká. Větší polnosti nezvládnete - pokryje Vám je písem nebo pohltí prales.

K rozvoji civilizace je nejvhodnější mírný pás. Pro starší období teplejší oblasti, například středomoří, Mezopotámie, Indie, Mexico, pro pozdější pak chladnější - Evropa (a ještě později mimoevropské oblasti mírně chladného pásma, kam se evropani stěhovali - USA, již. Brazilie, již. Afrika). V Číně je obojí. Naopak subsaharská Afrika, podobně jako Amazonie, Indonésie - stejně jako naopak oblasti příliš chladné - tyto podmínky neposkytuje.

Do takových oblastí pak proniká "pokročilejší" civilizace brutálním způsobem. Otroctví, vyhánění obyvatelstva kolonisty do nepříznivějších oblastí, znemožnění dosavadního způsobu života, rasový útlak, vyvážení nerostného bohatství se ziskem pro cizí soukromníky. Následuje pauperizace domorodého obyvatelstva, vykořenění, ztráta tradic, rasová nenávist, odpor k "civilizaci", aj.


Avatar uživatele
Stříbrný

Které země měly v Africe kolonie? Určitě ne Česká republika, nebo Rakousko Uhersko? Tak proč máme přispívat na chudobu v afrických zemích? Kdo to zavinil? Státy, které jsou v EU a jsou na tom lépe. A když jsou tam nejlepší podmínky k životu, ať tam jdou ti, kteří tady nejsou spokojení.


Avatar uživatele
Zlatý

Protože cela Afrika byla vlastně kolonie. Dokud z ní sypalo tak se jí držely státy světa jako klíště, když to vydrancovaly odešly.
Něco podobného co se děje nyní u nás.

https://www.google.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Neodpovím na otázku, neboť jaké podmínky myslíš?
Že tam nemají rozvinuté zdravotnictví, školství, mají tam smrtelnější nemoci, zvířata, větší výkyvy teplot?


Avatar uživatele
Bronzový

1. nelepší podmínky tam nesou, pokud chceš žít v 40ti stupňovém vedru v ohrožení malárie a všeho možného tak prosim
2. afrika je drancována západním světem
3. a další věci


Avatar uživatele

Zde se totiž projevuje lidska povaha.Zde mají diamanty a další, a proto se tam vyvraždujou ,souvisí to pouze s penězia lidskou chamtivostí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Záleží, ve které části Afriky. Na Sahaře moc dobré podmínky k životu nejsou a Africké pralesy už také nejsou, co bývaly. Samozřejmě, že jsou tam ale i oblasti s úrodnou půdou a obrovským nerostným bohatstvím, tkaž e ano, někde by se i ty dobré podmínky našly.

Problém je ale spíše politicko-historický. Zjednodušeně řečeno, evropští kolonisté napáchali v Africe i na jiných místech častěji více škody než užitku. Současná bída velké části Afriky je takový odkaz závislosti těchto zemí na zemích, které je dříve ovládaly.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

gobls

Ony ji sice takzvaně vyspělé země drancují a okrádají, neboli za zboží platí nepřiměřeně malé ceny přes svůj vlastní zisk, ale sami černoušci taky mají ručičky dozadu a neobtěžují se makat. Než aby si sami třeba vykopali studnu, tak jen leží a vyrábějí si další a další děti. Pošlete jim tam semena obilí - oni je rovnou sežerou, nenamáhají se je zasít a sklidit. Nebo když už, tak je zas nezalévají. Na rozmnožování sebe ale mají energie přehršel..

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.