Usoman

Jak to, že játra umí člověku po jejich uříznutí znovu dorůst? Dalo by se toho například využít i u jiných?

Nejlepší odpověď
jáára

Jo, říká se tomu transplantace jater. Nebo jaterní štěp. nevím přesně – odpovídám z první

Další odpovědi
Kepler

Játra jsou orgán, která má nejrychlejší poločas obnovy buněk – 1 týden. Znamená to, že za týden se vymění 1/2 buněk. Využívá se to např. při transplantaci jater – stačí transplantovat jen část jater. Jiné orgány tuto schopnost nemají, nebo jen velmi omezenou. Mozkové buňky se neobnovují vůbec, i když jsem už četl, že taky mohou za určitých okolností regenerovat.

quentos

U jiných čeho?

marci1

Játra jsou jediným orgánem, který se dokáže obnovit a jsou orgánem, který v těle nejrychleji dorůstá (do několika týdnů). Z jednoho dárce tedy mohou být transplantována játra dvěma pacientům. 🙂