EKSOT123

Proč Jaroslav Hutka a Karel Kryl nezvládli být nad věcí? Nebo je to jinak?

Orestez včera nakousl Jaroslava Hutku, jehož si velmi vážím. Bohužel Jarda podle mě nedávno přestřelil, kritika je dobrá, může být i trochu drsnější, ale se zubatou je to už moc. Člověk může upozorňovat, ale nemá nikdy dost info na to někoho soudit. V písničce Jarda vzpomíná Duky, ten se ale proti jeho písni velmi ostře ohradil. https://aeronet­.cz/news/video-zubata-uz-si-jede-pro-milose-s-prasklou-lebkou-opilec-vlastizradce-a-ovar-jaroslav-hutka-vyzvracel-do-sveta-text-ktery-lekar-prisoudil-psychopatovi-nahravku-uverejnila-neziskovka/
Stejně tak si velmi vážím Karla Kryla, ale vidíte závěr jeho kariéry. Kritizoval Havla a všechno takovým způsobem, že mu Václav ani nešel na pohřeb. (Což ale bylo myslím jedno z největších Vaškových pochybení) Kryl měl výborný odhad, nechtěl odtržení Slovenska apod. Ale nebyl jeho pohled příliš idealistický? Někteří lidé mají takovou povahu – u nás na vsi žil taky jeden, možná podobný Krylovi. Celkově dobrý člověk, ale …? Někteří dokonce Krylovi přičítají, že byl mrzutý, že ho Havel nepozval do politiky, ale já myslím, že to nebylo kvůli tomu.
Spravedliví podle mě to nemají jednoduché a snadno se dostanou do extrému jednostrannosti, odsuzování, to platí třeba i o abstinentech a jinde, ale ti naši básníci – jistě na nich podle jejich svědomí leží zodpovědnost lidi upozorňovat, a i když přestřelí, tak bych to nekomentoval jak někteří, že si podepsali ortel, vážím si jich dál.

Nejlepší odpověď
annas

Každý neumí být nad věcí, když vídi nespravedlnost. Tu Kryl viděl, takže raději odešel, i když opustil svou matku…

Z jeho písní vyplývá, že uměl psát a zpívat nejen o minulosti, ale měl i vizi budoucnosti. Jeho básně byly symbolické.

Když koncertoval v Německu, požádal o azyl, pak ho bylo slyšet z rozhlasu Svobodná Evropa. Ale nepožádal ani o občanství, stál se cítil Čechem.

Když se vrátil zpět, byl tvrdým kritikem polistopadového vývoje , vzpomínám si, že nesouhlasil s rozdělením Československa.
--

Jaroslav Hutka byl stíhaný STB za své názory, provokace, proto se rozhodl pro emigraci . Když se po r. 1989 vrátil, stal se také kritikem vývoje společnosti.

Oba se stali symbolem listopadu 1989, jejich vystoupení na Letné,, Ale Karel Kryl brzy zemřel, měl další problémy, ale už neviděl, třeba různé koalice, které obecně kritizoval. ,.

Jaroslav Hutka je stále rebelem, ale myslím si, že někdy by měl volit jinou formu, že jeho způsob „boje“ za spravedlnost, demokracii po r. 1989 je někdy až bulvární. Jinak si ho pamatuji z folkového festivalu v Náměště na Hané. Tehdy měly jeho písně úspěch, měly co říct, dnes už jich tolik neznám, al jako by jim chyběl „náboj.“. Tak nějak.

Dá se říct, že oba měli pravdu, ale jako vždy záleží na způsobu jejího podání.

Další odpovědi
ivzez

Já jsem s Karlem Krylem souhlasila a souhlasím
i s Jaroslavem Hutkou (jen bych volila jinou formu než Hutka).
Oba dva podle mne viděli a vidí dál, než většina z nás.

autacek

Já hlavně myslím, že se to po tom plyšáku pohnulo směrem, jaký ti, co zvonili, vůbec nečekali a kdyby věděli, že to, co tu zbylo, si rozeberou místní zločinci a na druhé straně chamtiví západní buržousti, euforie by byla ta tam.

orestez

To nejde do odp, pouze do koment,
Kryl vešel do exilu na západ v době, kdy západ potřeboval hodně lidí. Měl se tam dobře, asi tam dostal velký byt (Podle Jarka). Zubatá mě nemůže urazit, protože píseň jsou jen slova. Naproti písni stojí spousta obchodních cest (Čína), obnovení obchodu s Kazachstánem, odlety plných Boeingů do Petropavlovsk. Čilý prezident hurá do kšeftu, pro naši ekonomiku. No, tak si Jarda myslel, že když se vrací, že jsme už ve Francii nebo v Austrálii. Kde přijímají kdekoho. Nejsem proti. Jarek ve své knize sdělil, že chtěl to odtržení Slovenska. Mě Hutka připadá jako černý Petr, kterého se komunistický systém bál. A nevěděl co s ním. Vždyť byl normální. A tak mu to zavařili. Až odešel cestou Jana Amose Komenského.

No teď už nic s tím. Na dnešní době je pěkné to, že se snad Jarda snaží písní sdělit něco jiného, než čeho jsme se kdysi báli. Báli jsme se říct něco proti Husákovi, Stalinovi, všem těm pekelným posluhovačům ústředního byra. Zapomenul se, a namísto konstruktivity nám říká: hleďte Češi, už si z prezidenta můžete utahovat. A nic se vám nestane. A nebo jiná otázka, nebyl Hutka těmi 11 lety poškozen? Koho by zde volil tak, abychom neskončili jako pod Macronem?