Proč, jak vznikl výraz:„Dej si bacha“?

Neříká se :„Dej si Johanna Sebastiana“.
Že ne?

Nejlepší odpověď
annas

Ve skutečnosti se rčení do obecné mluvy dostalo z argotu, což je jazyk
kriminálníků a jiných podvratných živlů, nepoučenému posluchači často záměrně nesrozumitelný.

První z pravděpodobných verzí vzniku našeho úsloví je zkomolení německého Obacht! (Pozor!), které zní při nedbalé výslovnosti „Obach“, a odtud je ke konečné podobě rčení jen krůček. Druhá verze praví, že jde o převzetí německého die Wache (stráž) do češtiny. Mezi české vojáky v rakouské armádě přešlo jako vacha – „jít na vachu“, „stát vachu“ byly hojně používané obraty. Pak následovala záměna b za v, která sice není běžná, ale ani ojedinělá (např. Wurst – buřt).

Ve prospěch druhé verze dále hovoří výraz pro hlídače vězňů v káznici, rovněž původem z argotu – bachař. Kdo dělal bachaře, musel zkrátka dávat bacha.

Doplňuji:
Vyskytly se názory, že rčení souvisí se jménem obávaného rakouského ministra Alexandra Bacha, který byl představitelem nejtužšího absolutismu v padesátých letech 19. století. Přestože šlo o velmi obávanou postavu, zejména pro jeho rozsáhlou represivní politiku, není tato idea pravděpodobná. Rčení by se v takovém případě nejprve rozšířilo v mluvě obecné a lidové a přitom zejména v Praze.

Vložila jsem chybný odkaz.

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_to_zna­mena_jak_vzni­klo_rceni_dej_si_ba­cha_.html

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/index.php

Další odpovědi
quentos

já to slyšel trochu jinak – prý to vzniklo za Bachova absolutizmu. Nemá to tedy co dělat s J.S. Bachem, nýbrž s Alexandrem Bachem. Bachův absolutizmus byl synonymem policejního státu, fízl na každým rohu, takže proč si člověk musel dávat bacha, je jasné…

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­lexander_Bach

hanulka11

Před časem jsem to někde četla.Vznikl od slova bachař -protože ve věznicích si na bachaře musí každý dávat pozor/bacha/ .