Frogman

Proč instruktor v autoškole nemusí používat při jízdě pás?

Pořád poměrně často vídám na různých videích, že spolujezdec (= instruktor) nepoužívá při jízdě pás. Prý to je dokonce v zákonu, ale není tam uveden důvod. Jaký je důvod?

Když jsem před pár lety dělal řidičák já, tak u zkoušky jsme byli v autě 4 – instruktor, komisař, já a další kluk, se kterým jsem se v půlce zkoušky vystřídal. Když jsem pak seděl vzadu s komisařem, tak jsem viděl, že ani on nemá pás… :D

Nejlepší odpověď
Arne1

Instruktor musí v případě potřeby rychle reagovat a třeba se i natáhnout do místa žáka. V tom by mu pás mohl bránit.

Další odpovědi
Dochy

Osobně si myslím, že je to jen proto, že se zkrátka pouta nechtějí. Ale zákon jim to umožňuje a ten důvod co uvádí Arne dává smysl, takže vzhledem k tomu, že jim do hlavy nevidíme, nezbývá než sklapnou podpatky a mlčet.

JežíšKristus

Protože je nesmrtelný a jemu se nic stát nemůže 🙂
Na mé zkoušce se poutali všichni, a během jízd v autoškole se učitel poutal taky.
Větší logiku dává nepoutat se, když jedu sám. Ale když řídí člověk, který neumí řídit (což neumí NIKDO kdo má čerstvě řidičák), tak se přeci připoutám.

cukrar

Prý to je dokonce v zákonu, ale není tam uveden důvod. Jaký je důvod?
kde jste to hledal?
Zdůvodnění je přímo v předpise…kdy použití bezpečnostního pásu brání v rychlém opuštění vozidla… z toho lze právně usuzovat, aby mohl mít instruktor volný pohyb při dohledu nad řízením žáků.

Dochy

cukrar: Zakon o provozu…
§9 1a) přepravovaná osoba je povinna být za jízdy připoutána…

  1. 1a neplatí pro..... učitele jízdy při výcviku…

Frogman

@cukrar, já to přímo v zákonu nehledal, ale třeba tady si myslím, že důvěryhodný zdroj je – https://www.po­licie.cz/clanek/u­zemni-utvary-sprava-zapadoceskeho-kraje-zpravodajstvi-pouzivani-bezpecnostnich-pasu.aspx

„…V zákoně je však uvedeno i několik výjimek, kdy se lidé poutat nemusejí. …Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol…“