dust8

Proč i moderní např. 32 GB flash disky mají jako výchozí systém souborů zastaralý o datově omezený FAT32?

Když si porovnám FAT32 a modernější NTFS na který to lze naštěstí naformátovat, tak mě třeba udivuje, že FAT32 je rychlejší, ale proč? Raději o něco pomalejší přenos, ale mít možnost s NTSF kopírovat na flashku i větší soubory, než 4GB.

FAT32 (File Alocation Table)

starší
rychlejší
maximální velikost souborů 4 GB
plýtvá místem
maximální velikost svazku je 10000 GB

[editovat] NTFS (New Technology File System)

novější
má lepší zabezpečení dat proti ztrátě
při velkém množství malých souborů je úspornější
umí nastavit přístupová práva k souborům
neexistuje maximální velikost souboru
maximální velikost svazku je teoreticky 1 YotaByte (praktická velikost svazku NTFS je však omezena – např. MBR ve WinXP dokáže alokovat max. 2 TB)

Odpovědi
anonym

Dejte si tam souborový systém jaký chcete, ale NTFS není žádná jednoznačná výhra jak se ho tu snažíte prezentovat … především proto že je licenčně zatížen, takže výrobce který by tento FS implicitně použil by musel microsoftu platit nějaké výpalné a tím zvýšit cenu zařízení. Samozřejmě existuje řada souborových systémů které jsou vyspělejší než FAT32 (i než NTFS) a vy si tam při formátování můžete dát jakýkoliv. Uživatelé Linuxů například použíjí vyspělý systém EXT4 nebo BTRFS uživatelé Apple počítačů zase systém APFS, uživatelé windows NTFS … je to jen na nich.

FAT32 je rychlejší prostě proto že je primitivnější, neřeší například žádnou formu žurnálování, takže se ani neumí rollbackovat změny v případě výpadku proudu, tohle novější souborové systémy dělají, takže tím jednak zvyšují svou spolehlivost ale také o něco zvyšují vlastní provozní režii.

dubraro

FAT32 je nejuniverzálnější, je implementovaný na všemožných zařízeních, takže lze snadno přenášet data.