Kepler

Proč hvízdají gumy v zatáčkách nebo při prudkém brzdění?

Nejlepší odpověď
jsemjá

Protože se třou o povrch, pálí se, a protože jsou z gumy.

Další odpovědi
cukrar

Kdyby se ptal nějaký hlupák, to bych pochopil, ale když se ptá jeden z nejlepších poradců, to je mi divné.
Při tření vznikají zvuky, vrzání pantů, skřípání kolečka, pískání gum, fičení větru a další zvuky.
Přeji hezký víkend.

Kepler

Zatím nikdo neodpověděl správně – jak vlastně vzniká ten zvuk. Guma je pružný a a zároveň adhezivní materiál. Nejdřív se deformuje do určité meze a v zápětí se od podkladu odtrhne a to vše s vysokou frekvencí. Jen mě zajímalo, kolik lidí tohle ví.