zjentek

Proč houby lépe prosperují před válkou, během války a po válce?

Souvisí to nějak se zářením, radioaktivitou, či podobně? A je to potvrzeno?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o pověru. Uvedl ji Ota Pavel ve své knize Jak jsem potkal ryby. Válka opravdu za rok byla,.
Víc v odkazu
https://tn.no­va.cz/zpravodaj­stvi/clanek/303076-zaplavy-hub-prijde-3-svetova-valka-tvrdi-stara-povera

Záplavy hub: Přijde 3. světová válka, tvrdí stará pověra

Co na to odborník.

„Když roste hodně hub, tak to znamená, že bude dlouhá zima a hodně sněhu. Letos ale rostou houby nerovnoměrně, takže ve vyšších polohách bude hodně dlouhá zima, v nížinách morko, sychravo, vlezlá zima. Co se týče třetí světové války, tak mayské orakulum hovoří hlavně o tom, co se děje, když rostou houby na východní straně lesa. Třeba když roste hodně bedel či dubáků na východě, tak hrozí konflikty mezi národy. Což se ale podle mě neděje,“ řekl pro TN.cz psychotronik Vlastík Brůček."

https://www.id­nes.cz/hobby/hou­by/houby-fakta-myty-zahady.A200703_112­054_houby_rik

http://zahadno­.bloger.cz/My­ty-povesti-eposy-a-spol/Houby-a-valky

"Našli jste letos hodně bílých, tj. smrkových hřibů? Traduje se pověra (tuším, že se vyskytuje i někde v díle Oty Pavla), že hodně bílých hřibů znamená válku. Dříve bývala taková předpověď jednoznačnější, myslela se asi válka zasahující české země. Dnes je definice války u nás komplikovanější. Přímý vojenský útok nám asi přece jen nehrozí, hřiby nehřiby. Vztahuje se však zvýšený výskyt hřibů i na teroristické útoky, což je vlastně také válka? Takové nebezpečí by by již bylo i u nás reálnější. Naopak ve světě probíhá i v současnosti několik různých válek a probíhaly i v minulých letech, kdy se o přemíře hřibů v našich lesích rozhodně mluvit nedá.

Když jsem se letos začetla do starého dobrého Smotlachy z roku 1947, narazila jsem tam na tuto informaci:

V září r. 1934 vyrostly hřibů smrkových ve střední Evropě a zvláště u nás nesmírné spousty, takže byly na trhy dováženy přímo na fůrách a 1 kg jich v Praze prodáván i za 50 hal.

Pokud vím, žádná válka u nás po této úrodě bezprostředně nevypukla, jen v Německu proběhla Noc dlouhých nožů. Okupace i druhá světová válka začala až o pět let později,. v roce 1939. Do úvahy tak připadá jen tzv. španělská občanská válka (1937–1939), do které sice jednotlivě zasáhli i naši občané – byli to však ti, kteří v roce 1934 nasbírali ty hromady bílých hřibů?

Byla by to asi zajímavá studie, jak tato pověra o vztahu hřibů k válce vznikla –možná šlo o 1. světovou válku. Je pravda. Že dr. Smotlacha, který zaznamenává kde co, se o této pověře v souvislosti s hřiby nezmiňuje a na závěr příslušné statě jen konstatuje: Jen jich vždycky najít plný koš!"

https://horos­kopy.blesk.cz/cla­nek/nove-horoskopy-astroclanky/497387/hou­by-rostou-vsude-prijde-tuha-zima-hladomor-nebo-treti-svetova.html

Když hodně rostou, čeká nás krveprolití. Rozkrýváme houbové záhady

Několik otázek na toto téma v
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=rostou%20hou­by%20za%20v%C3%A1lky%20

Další odpovědi
Rocker

Myslim si,ze houby neválčí,takže si rostou v zavislosti na počasí,válka neválka.

aevul

annas: asi by bylo vhodné dát odborník do uvozovek. Pokud teda skutečně nepovažuješ podvodníky typu psychotronik za odborníky. I když, vlastně i tyhle tvoje pseudorady byly důvodem, proč jsem před lety na tenhle server zanevřel.

paul1

Já bych chtěl přispět troškou do této debaty. Slovo odborník může například znamenat že je dotyčný znalec ve svém odboru. Pana Brůčka neznám, ale hodně psychotroniků opravdovými znalci byli, např. páter Ferda dokázal diagnostikovat (i na dálku) nemoci a dělal i rozbory krve, laboratorně potvrzené jako pravdivé, dokonce uváděl i některé hodnoty, které byly v té době laboratorně neověřitelné – nebyly na to postavené přístroje.

paul1

Takže nebyli všichni podvodníci, i když někteří „vědátoři“ se snažili tyto lidi také mezi ně zařadit a to většinou jen proto, že jejich výsledky nebylo možné vědecky potvrdit. Tady byla ale většinou chyba ve vědě – nebyla tak dokonalá, že by to dokázala.

annas

mám celý citovaný text v uvozovkách. kopríovoa jsem názor,. ale záeleží na tom, zda mu někdo věřio či nevěří. . Při několika otázek o alternativnoí medicáíně jsem vždy psala, že jde o mé zkiušenosti, že nikomu nic nevnucuji. Když si přečtete názory na očkování u covidu, kterým názorům věříte? Nikdy nikomu nic. jen konstatuji, případně cituji zdroj.

annas

aevul,

že se vám některé otázky nelíbí, je vaše věc. Jenže otázek , které se netýkaly klasilckých vědních oborů, byla menšina, takže ostatních, byť třeba méně zajímalvých bylo mnohem víc. Mohl jste na ně reagovat a nejen moje odpovědi pozorně číst,.
Jenže vy jste na zjentkovu otázku neodpověděl, ale znevažujete to, co neznáte.
„Nevědomost je kořenem neštěstí. . Nevědomost je nepřítel i pro svého majitelle“

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=quotes+a­bout+ignorance&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

https://www-goodreads-com.translate­.goog/quotes/tag/ig­norance?_x_tr_sl=­en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=­cs&_x_tr_pto=sc#:~:tex­t=%22B%C3%BDt%20nev%C4%9­Bdom%C3%BD%20nen%C3%AD%2­0ani%20tak%20os­tuda%2C%20jako%20ne­ochota%20u%C4%8D­it%20se.%22%0A%E2%8­0%93%20Benjamin%20Fran­klin