Proč horká žárovka praskne, když jí poleju vodou?

Nejlepší odpověď
venkovan

Doufám, že tyto pokusy neděláš na svítící žárovce. Je to vstupenka do rakve – úraz elektrickým proudem. Proč? To je to samé proč praskne kámen když ho rozpálím a poleji studenou vodou.

Další odpovědi
lola

A proč to děláš? Horké sklo se nesmí polévat studenou vodou. Proto,když si vaříš čaj do skla,měl bys tam nejdřív dát lžičku,tím zabráníš prasknutí sklenice.

mosoj

Na vině je velký teplotní šok a roztažnost materiálu.
Teplotní šok větší jak 50 oC nevydrží ani chemické sklo.

Michálek1245

Je to jednoduché. Vlivem velkých teplotních rozdílů dojde k pnutím materiálu a to sklo to jednoduše nevydrží. Platí to u žárovky ale vlastně u čehokoliv jiného. Jen jiné materiály jsou na rozdíl od křehkého skla na žárovce pevnější a vydrží tudíž více. 🙂 Ale prostě ta tepelná roztažnost jako fyzikální veličina funguje neomylně.