no107064

Proč Hitler se spojil s Japonskem?

Proč Hitler se spojil s Japonskem, když slovanský národy považoval za podřadné tak za co potom musel považovat asijské ?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka. Žádali Němci Japonce o pomoc?

Aby bylo zájemci o tyto problémy jasno v německo-japonských smluvních vztazích, je třeba uvést několik základních faktů. Podrobnosti najdete v odkazu. :

http://www.fron­ta.cz/dotaz/po­zadal-hitler-japonce-o-pomoc-proti-sssr

Podle všeho, co je z dokumentů známo, ale Hitler Japonce přes veškeré kontakty a smlouvy či případné vzájemné technologické či jiné výpomoci (připomeňme třeba ponorkové cesty obou stran ohledně výměny německých technologií za strategické suroviny) nikdy oficiálně o vojenskou pomoc proti SSSR nepožádal.

Japonci vzali jistě rovněž v úvahu celkovou mezinárodní i vojenskou situaci v době zahájení příprav na svůj útok na jih. Velká Británie rozhodně nebyla poražena, i když utrpěla velké ztráty – to Japoncům situaci na jihu usnadňovalo. Francie i Holandsko byly okupovány Němci a jejich kolonie v Asii byly tudíž snadnou kořistí, přičemž surovinami přímo oplývaly.

Tím, že Japonsko napadlo bez vyhlášení války USA, Velkou Británii, Holandsko a jejich kolonie a navíc obsadilo i francouzské kolonie v Asii, nemohlo se prohlásit za oběť cizí agrese a samo nemohlo očekávat „nabídku pomoci“ v rámci paktu Tří mocností.

Protože Německo a Itálie vyhlásily 11. prosince válku USA a nikoliv naopak, zbavily také Japonsko případného závazku „nabídnout pomoc“ ostatním smluvním stranám.

SSSR byl sice napaden a utrpěl také velké ztráty, ale podzimní kampaň Wehrmachtu v roce 1941 neskončila drtivou a úplnou porážkou SSSR. Mohli proto v klidu začít svůj útok na jih a i kdyby Hitler o jejich pomoc na Dálném Východě proti SSSR přece jen přes svoji nadutost požádal, jistě by takovou žádost, ať už jakkoliv zdůvodněnou, mohli bez rozpaků odmítnout

Další odpovědi
anonym

Hitler se – prozatímně, spojil i s Ruskem (tedy se SSSR).
S Japonskem spolupracoval proto, že to bylo výhodné – stejně, jako by spolupracoval s kýmkoli.
No – v dnešní politice to není zase až tak odlišné.
🙂

Emefej

Měli společné zájmy a společné protivníky.