kurec

Proč fyzické osoby musí vyplňovat daňové přiznání, jestliže daň z příjmu odvádí zaměstnavatel?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nemusí.

Další odpovědi
ivzez

Pravděpodobně proto, že nemají příjmy pouze ze zaměstnání.
Pokud někdo např pronajímá, musí podat daňové přiznání, v němž
musí přiznat příjmy ze zaměstnání i z pronájmu.

Ten, kdo má příjmy pouze ze zaměstnání, není povinen
podávat daňové přiznání.

Poznámka:
Daň sice odvádí zaměstnavatel, ale jde o daň z příjmu zaměstnance.

Dochy

Zaměstnavatel odvádí „Zálohu na daň“. Je to buď přesně tolik kolik má zaměstnanec z u něj získaných příjmů zaplatit, nebo víc. Zaměstnanec musí vyplňovat přiznání v případě kdy měl i další příjmy. Zaměstnanec chce vyplňovat přiznání (sám, nebo u zaměstnavatele) pokud je jeho daňová situace trochu složitější a je pravděpodobné, že na zálohách zaplatil více než odpovídá jeho situaci (slevy na děti nezapočtené v zálohách, možnost dalších odpočtů za úroky z hypoték, státem podporovaná pojištění apod.) – mně v posledních letech po podání daňového přiznání stát vracel desítky tisíc.

nyjono

Toto platí v případě, že má i jiné příjmy než pouze z toho zaměstnání.