Frogman

Proč fotka zapnuté obrazovky PC je ‚čistší‘ při focení klasickým foťákem než digitálem?

Proč při focení zapnuté obrazovky PC digitálem na displeji digitálu běhají ‚pruhy‘?

Nejlepší odpověď
Quimby

Protože tam skutečně běhají, jen je lidské oko není schopné postřehnout.
Obnovovací frekvence většiny monitorů je 60Hz. To znamená, že se za jednu sekundu překreslí obraz 60krát. A překresluje se právě po řádkách. Vzhledem k tomu, že oko to nepostřehne, tak taková frekvence stačí. Fotoaparát nebo kamera už ano, pokud má tedy správně nastavenou rychlost závěrky.
Většina LED světel na spotřebičích takto bliká. Také můžeš na kameře vidět probliknout dálkové ovládání když ho namíříš do objektivu a zmáčkneš nějaké tlačítko…ale to už je zas něco jiného.

Pokud tedy vidíš ve filmech nebo někde nějaké monitory, televize, telefony, tak jsou to většinou greensreeny. Na daném monitoru se pustí jen zelená barva, staticky obraz, který nedělá pruhy, protože se překresluje sám na sebe. Poté se skutečný obraz dodělá až přes počítač.

Další odpovědi
cochee

To záleží na kombinaci času závěrky fotoaparátu a obnovovací frekvence monitoru. Já jsem fotil několikrát různé monitory a pruhy se mi udělaly tak jednou z deseti focení.

Klaproth

Je to jedno. Při správné souhře expozičního času, obnovovací frekvence monitoru a okamžiku stisknutí spouště se mohou objevit stejně tak na digitálu i na analogu.

Emefej

Na snímací technologii nezáleží, ty pruhy tam jsou a lidské oko je díky své nedokonalosti nevidí. U digitálu je to více vidět díky interferenci mezi rastrem obrazovky a rastrem snímače.