Prostě já...

Proč fena začala značkovat?

Mám 3 roky starou fenku která z ničeho nic začela na každém kroku značkovat. Myslela jsem že značkují jen psi. Krom toho někdy u toho i zvedá nohu. Nevíte proč to začela dělat?

Nejlepší odpověď
annas

Odpoví zvěrolékařka.

"Feny značkují obvykle v podřepu vypuštěním malého množství moči na nějaké důležité místo na zemi, ale dokážou označkovat i svislé plochy a předměty přizvednutím zádi. Fenky, u kterých došlo při nitroděložním vývoji k androgenizaci (vyvíjely se v těsné blízkosti samčích plodů), mohou značkovat jako psi, se zdviženou nožkou.

V okolí svého domu zase psi nechávají značky proto, aby zabezpečili své teritorium. Tyto značky pak pravidelně obnovují, popřípadě přidávají na další místa, pokud zjistí, že v jejich teritoriu značkoval jiný pes.

1. Stejně si počínají i feny, zvláště mají-li v blízkém okolí „konkurentku“. Teritoriální, ale i identifikační značky zvýrazňují sebevědomí psi a feny mocným hrabáním, až odletují drny a kusy hlíny. Někteří psi značkují i trusem – úmyslně jej odkládají na velký kámen, obrubník nebo zídku a činí tak tuto značku nepřehlédnutelnou."

http://www.ha­nazertova.cz/znac­kovani/

2. „Fena v říji zpravidla častěji močí, případně začne značkovat své území malým množstvím moči na různé objekty. Během říje moč obsahuje feromony a hormony, které dávají informaci psům v okolí ohledně fáze jejího cyklu, a že se blíží doba svolnosti k páření.“

https://www.me­tropolevet.cz/poh­lavni-cyklus-feny/

Další odpovědi
Nassin

Bude hárat.

PepasAvalonu

Nemáte i psa? Třeba to pochytila od něj. Ale myslím, že to u psů není tak neobvyklé… znackují i některé feny. Proč ale z ničeho nic, to nevím.
Jedni sousedi mají dva psy a kočku (samici). Značkuje přesně jako ti psi i se zdviženou nohou. To jsem u koček ještě neviděl. 😁 Prostě to od nich pochytila, když je neustále s nimi už od narození. Mimochodem ti sousedi mají dvě feny a značkují jako psi, takže asi vážně nic neobvyklého.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.