Michal Kole

Proč existují konektory USB, FIREWIRE, HDMI mini?

Jaké mají význam tyto zmenšení konektory, vždyť standardní velikost není tak velká, aby se třeba na mobil nevešel konektor USB A

Nejlepší odpověď
anonym

usb vznikl jako nutná náhrada za zastaralé paralelní a sériové porty, především také proto že nové windows v té době potřebovaly rozhranní do kterého by bylo možné připojovat zařízení nějak pohodlně za chodu s automatický rozpoznáním a instalací ovladače (Plug-n-Play), což seriovy a paralelni port nesplňoval. Vyrobci tak vyresili problem s nedostatecnym mnozstvim portu protoze v ramci usb se staly přípustné tzv. huby (cosi jako USB prodlužovačky, na druhém konci s více USB zásuvkami 🙂 )

firewire vyvinula firma Apple jako konkurenci pro usb, a používala ho v té době ve svých počítačích, apple se vždy musel nějak vymezit proti PC a nahrávalo mu do ruk že Wifewire byl v té době skutečně o dost rychlejší než rozhraní USB, dodnes se firewire používá u mnoha videokamer a přenáší se přes toto rozhranní video do počítače. Ve světe pc se dlouho používalo jiné označení pro Firewire, a sice IEEE1394 – to především proto aby podpora firewire v pc marketingově nepomáhala Applu 🙂

Dnes už však firewire i usb podporují apple počítače i pc, takže se dnes obě normy jen předhánějí v parametrech a vedení se postupně ujímá USB 3.0

//

HDMI + HDCP je standard pro digitální přenos obrazu ve vysokém rozlišení na monitor/tv obrazovku … při jeho vzniku šlo především ale o neviditelný doplňěk HDCP (copy protection) ochranu která měla rozpoznat negelálně přehrávaný obsah a redukovat rozlišení obrazu, …