irij

Proč ekologové vytrhávají ze souvislostí? V ZŠ se učí: dost potravy(korop­tví..)=dost lišek káňat..

proč se nechrání např. koroptve aby bylo dost lišek, ale chrání se lišky a koroptve nejsou žádné
Doplňuji:
Chci říct, že by bylo rozumné zajistit aby byl počátek potravinového řetězce nezávadný, pak bude dost např. koroptví, a díky tomu se bude taky dařit i predátorům, protože budou mít co žrát. Ta aktivita ekologů je nesmyslně namířena někam jinam , než by měla bít.

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak já ti vůbec nerozumím. Asi už blbnu. Koroptve se chránily už za mého dětství a to je mně přes šedesát . Nemáš to nějaké obrácené.
Schválně, zkus ulovit káně ať se dozvíme kolik to obnáší.
Těm koroptvím nesvedčil socialismus a ani kapitalismus asi není to pravé ořechové. Zřejmě to bude v něčem jiném. Třeba málo zelených ( ale mezí).

Další odpovědi
Marsyas

Taky nerozumím, ale ti ekologové, co jsou tolik slyšet, ví o ekologii kulový.

venkovan

Ve škole vám dávají příklad vztahu mezi zdroji potravy a početností dravců – predátorů. Je to pro současnost trochu nešťastný příklad, protože jak u lišek, tak třeba u káňata a u většina našich ptačích dravců základem jejich potravy jsou drobní hlodavci. Proto by bylo moudřejší koroptve vyměnit za hraboše.
Ve své podstatě by se to dalo říci asi takto. Pokud mají dravci dostatek potravy, mohou vychovat větší počet mláďat a obráceně. Je to logické, protože rodiče dokáží svým mlá´datům rychleji sehnat dostatek potravy.

irij

Tak jinak. Za mího mládí bylo všude plno zajíců, bažantů a KOROPTVÍ …Kde jsou teď?To těm zelenejm nevadí? Ať se starají o tohle a bude i dost šelem a šelmiček?o který jim jde teď Nebylo by lepší dát peníze na ochranu zajíců…(tedy vytvořit im podmínky) než cpat prach do různejch stanic pro zraněný kuny…aby se pak (možná) vypustily zpět do přírody?

mosoj

Souhlasím s vámi. Za mého mládí ( padesátá léta minulého století) bylo zvěře habaděj a káně či jestřáb byla škodná, střílela se. Ale již tenkrát ubývaly koroptve a začaly být chráněné. Přičítalo se to DDT kterým se ošetřovaly brambory proti americkočeskému brouku, mandelince bramborové. Ale jak je vidět DDT se nepoužívá a koroptve stejně nejsou a nejsou zající a vše co píšete. Ubývá i české zpěvné ptactvo.
Takže je v tom něco víc, ale pořádně se neví co. Pravdou je že zvěři chybí ty meze a remízky a také nemá klid. Člověk – homo sapiens – vleze všude a všechno sebere a zničí a ještě si myslí že buduje. Je zřejmé že si zvěř na tu novou dobu nezvykla a již asi nezvykne.
Kuny jsou přemnožené, když kouknu v noci z okna vidím jich běhat na každém rohu. Docela mě překvapilo, že jsou chráněné. Můj známý chytil za jeden rok 22 kun na svém dvoře !!

mosoj

BTW : Ten známý již zemřel. To jen pro informaci kdyby ho chtěl někdo prásknout, že chytal kuny do sklopce.