Avatar uživatele
anonym

Proč dříve narození, při krájení chleba nožem, udělali na spodní straně pecnu křížek?

Doplňuji:
Všechno víííííííííííím,všechno znááááááááááám a bez Googla se obejdu! Nerýmuje se to,ale je to pravda!:-)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? elektrikář, chudst, hanny 2, tom004, dědapetr před 4709 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

Dej to do googlu 🙂

Tak asi proto, že byli věřící a brali chléb jako dar boží, to nevíš? 😉
Doplňuji:
Jsem si nemohl nerejpnout s tím gůglem … ale dobrý konečně otázka, na kterou by se odpověď na gůglu hledala hůř. 😉 A máš pravdu, ty dnešní haranti, co nevygooglujou, to nevědí! 🙂

Upravil/a: Alesh

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

Co si pamatuji tak babička dělala 3 x křížek byl to boží dar a nesměl se pokládat na stůl obráceně než jak byl upečený.
Doplňuji:
Křížovala bochník jen při načínání nového bochníku.

Upravil/a: dědapetr

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Otázka, proč je třeba vážit si chleba, byla položená. Jen doplním:

Chléb zkrátka hrál velkou úlohu při zažehnávání neštěstí a lidé se k němu chovali s patřičnou úctou. Moje babička, ještě než chléb rozkrojila, bochník vždy požehnala křížkem. Byl to přece „boží dar“. A stále je.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-jak-a-proc-se-ma-spravne-zachazet-s-chlebem

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tazatelka

Nejen to, my jsme byli doma dokonce vedeni i k tomu, že pokud chleba nebo pečivo spadne na zem, při zvednutí je třebe ho ofoukat a políbit. Jako dar boží, poprosit ho za odpuštění, že nám upadl.
Význam tohoto taky neznám, ale mám to tak zažité, že to někdy udělám zcela automaticky i dnes 🙂.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Moje matka říkávala,že židé pokládali chleba obráceně.

před 4709 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek