Proč dříve narození, při krájení chleba nožem, udělali na spodní straně pecnu křížek?

Doplňuji:
Všechno víííííííííííím,všechno znááááááááááám a bez Googla se obejdu! Nerýmuje se to,ale je to pravda!:-)

Nejlepší odpověď
Alesh

Dej to do googlu 🙂

Tak asi proto, že byli věřící a brali chléb jako dar boží, to nevíš? 😉
Doplňuji:
Jsem si nemohl nerejpnout s tím gůglem … ale dobrý konečně otázka, na kterou by se odpověď na gůglu hledala hůř. 😉 A máš pravdu, ty dnešní haranti, co nevygooglujou, to nevědí! 🙂

Další odpovědi
dědapetr

Co si pamatuji tak babička dělala 3 x křížek byl to boží dar a nesměl se pokládat na stůl obráceně než jak byl upečený.
Doplňuji:
Křížovala bochník jen při načínání nového bochníku.

annas

Otázka, proč je třeba vážit si chleba, byla položená. Jen doplním:

Chléb zkrátka hrál velkou úlohu při zažehnávání neštěstí a lidé se k němu chovali s patřičnou úctou. Moje babička, ještě než chléb rozkrojila, bochník vždy požehnala křížkem. Byl to přece „boží dar“. A stále je.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-jak-a-proc-se-ma-spravne-zachazet-s-chlebem

tazatelka

Nejen to, my jsme byli doma dokonce vedeni i k tomu, že pokud chleba nebo pečivo spadne na zem, při zvednutí je třebe ho ofoukat a políbit. Jako dar boží, poprosit ho za odpuštění, že nám upadl.
Význam tohoto taky neznám, ale mám to tak zažité, že to někdy udělám zcela automaticky i dnes 🙂.

anonym

Moje matka říkávala,že židé pokládali chleba obráceně.