vivatisCZ

Proč dřív neexistovala alergie na lepek?

Děda a ostatní známí mi říkaj, že prý když byli mladí (ale i za komunistů) tak se prej něco jako bezlepková dieta neřešilo, všichni prostě jedli normální chleba z normální mouky. Kde se tedy vzala alergie na lepek?

Nejlepší odpověď
Kepler

Já myslím, že alergie na lepek existovala i dřív, možná jen v menší míře. Jen nebyla známá spojitost s lepkem nebo se tomu nepřikládal takový význam.

Další odpovědi
Nuk nuk

První věc je rozdíl mezi „alergií na lepek“ a „celiakií“. Ačkoliv navenek se ty nemoci mohou zdánlivě projevovat stejně a v obou případech se řeší bezlepkovou dietou, jejich skutečný průběh a případné následky, pokud dietu nedodržujete, jsou jiné.

A teď k Vaší otázce. Celiakie byla popsána už v 19. století, podobně i alergie na lepek. Tehdy se ale obě nemoci často zaměňovaly, přestože každá je trochu o něčem jiném. Předně je výrazný rozdíl v diagnostice obou nemocí. Dříve se za celiaka považovalo jen dítě které mělo velice nápadné příznaky – bylo malé, podviživené, hubené, bledé a mělo nafouklé bříško. Dnes se ví, že alergie vyvolává prudkou reakci- zvarcení, průjmy, vyrážka, otoky, zjistí ji alergolog. Celiakie se může projevovat podobně, ale i jakkoliv jinak a také se nemusí navenek projevit vůbec, ale jedná se o zánět ve střevě, který postupně ničí jeho sliznici. Dnes se dá zjisit genetický předpoklad, protilátky, které způsobují, že se lepek ve střeve usazuje a ve finále se většinou provede biopsie střeva, kde se ukáže, jestli je poničené. Tyto metody se postupně vyvíjely a ne vždy byly dostupné. Lékaři tedy nemuseli vždy poznat, že se jedná o celiaka.
Na druhou stranu není pravda, že se to dříve neřešilo, pokud už diagnóza byla jasná. Řešilo, jen to byl větší problém. Zatímco dnes existuje docela velký výběr bezlepkových potravin, tak za komunistů byla dostupná jen kukuřičná a pohanková mouka a to ještě na předpis. Pamatuji si, že moje maminka měla kolegyni, která musela odejít z práce, aby mohla pečovat o syna – celiaka (přesněji, aby mu mohla doma vařit bezlepkové).

Kromě zlepšující se diagnostiky je ale pravda, že se částečně jedná o degeneraci a civilizační problém. ty jsou způsobené mnoha věcmi. Do poloviny 19.století kupříkladu neexistovala bílá mouka zbavená svrchních obalů zrna. Tyto obaly obsahují enzymy, které pomáhaly trávit a vyplavit právě třeba ten lepek. Počet lidi, kteří měli s lepkem problémy byl tak mnohem nižší než dnes.

da ny

Děda asi nikoho takového neznal a měl nedostatek informací.
Dříve se běžně nejedlo bílé pečivo a sladké pečivo jako dnes. Pro některé lidi byl čerstvý rohlík svátkem. Chléb byl spíše žitný = 70%, zbytek pšenice. Dnes je to naopak. Dostupné (zejména pro chudinu) byla celozrná mouka, pekly se placky i chléb.
Pšenice pěstovaná u nás byla jiná. Později (po r. 1950) se pěstovala pšenice jiná (jako v Rusku), výnosnější na zrno ⇒ větší užitkovost..
Dnes je pšenice ze světových obilnic plná GMO a „bakelitu“. Pěstují se různé hybridy (žitopšenice)…
Dříve bylo vše (mouka) přírodní a přírodně hnojené. Žádné pesticidy a GMO.

Otázka alergií obecně je též o životním prostředí a života plného chemie.
Já měla prostě u dědy „kopřivku“ a věčné záněty spojivek, po štípancích od komárů mi oteklo celé předloktí nebo paže. To, že mám elergii poznala medicína až v r. 1986 (v dospělosti).
Spolužačka měla problémy s lepkem od dětství. Nikdo to neznal a neřešil ani lékaři. Ti to rozpoznali až v jejích 50 letech díky laboratorním výsledkům a řešení jiných zdravotních obtíží.
Počet pacientů byl zřejmě mnohem nižší. Alergie jsou známé také díky pokrokům současné klasické medicíny i v důsledku zhoršeného životního prostředí (než bylo za první republiky a dříve).
Mnohé potraviny/poži­vatiny/ovoce/ze­lenina/maso jsou plné chemie, urychlovačů růstu, pesticidů, antibiotik, hormonů apod.

L. da Vinci

Pokud si pamatuji, tak kamarád měl dítě na bezlepkové dietě, ale špatně se sháněly suroviny. Bylo to v letech, tuším, 1979–1982.

Kryšpín

Poněvadž nebyl národ rozmazlený, v rodinné kronice píše praděda, chleba silná vrstva sádla,škvarky, štamprle slivovice a šel jsem na pole. Nýní dortíčky, brambůrky, kofolky, cola colky, éčka a jiné pochutiny a zasednem většinou, neb lenošíme.

Jana5678

Podle mě byly i tyto alergie a nemoci jen se o nich moc nevědělo. Naštěstí pro naší generaci je diagnostika těchto alergii jak na lepek, tak i laktózu již rychle rozpoznatelná a díky tomu nemusíme trpět s velkými bolestmi břicha a celkovou nevolností. Naštěstí jsem našla na internetu stránku https://www.po­travinyarax.cz/, kde prodávají zdravé potraviny pro těhotné, a nejen pro ně.