Kepler

Proč dovážíme potraviny přes půlku Evropy?

Nedávno jsem tady položil podobnou otázku a rozvířil takto vesměs odmítavou debatu. Jistě, něco u nás vypěstovat nelze, ale zastával se co největšího podílu regionálních produktů. Ne brambor ze Španělska, ne čuníka vychovaného v Polsku, poraženého v Německu a prodaného u nás! A provoz kamiónů utěšeně houstne, stejně jako vzduch. A podívejme se: V BAVORSKU TO JDE!
https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/re­gionalni-potraviny-maloobchod-bavorsko-rakousko-farmari.A210620_112­930_eko-zahranicni_ven
.......
Dodatečně jsem si uvědomil, že i u nás to jde. Viz Penny – 70% potravin je českých. Není třeba všechno svalovat na Brusel.

Nejlepší odpověď
Drap

Něco jíst musíme. Díky skvělému řízení našeho hospodářství za výrazné podpory a plánování EU už dávno nejsme soběstační ve výrobě většiny potravin a něco jíst musíme.Podle mne je to předem dobře naplánovaná strategie.

Další odpovědi
Ametyst

🙂 Velké neštěstí je, když se byrokrati v Bruselu pletou do podnikání. Ochrana trhu, dotace a subvence, granty, přerozdělování- to nemá s volným trhem nic společného. Brusel je posedlý kvótami na všechno, a navíc Západ přece nestrpí nás jako konkurenci: to bylo vidět hned v roce 1990, jak západní firmy skupovaly naše a vedly je ke krachům. Výsledkem jsou montovny a pěstování biomasy pro Němce a Rakušany. Prostě jsme hloupě naletěli a nebyly to investice.

orwell

Ono to v minulost i u nás šlo. Ale v průběhu času se dostali k moci „odborníci“, kteří došli k názoru, že všechno dovezeme. Abych byl úplně konkrétní, tak kdysi dávno jeden takový odborník v TV na otázku „kde budeme pěstovat zemědělské plodiny, když to tu zastavíme…“, odpověděl: „Všechno dovezeme!“ Tu otázku si už naprosto přesně nepamatuji, ale tu odpověď ano. A kdo že to byl? Michal Žantovský.

Pepa25

Všude to jde: záleží ale na chování spotřebitelů, které pak ovlivňuje přístup obchodních řetězců. Koneckonců v článku je to popsáno.
Jsem ale mírný optimista, časy se mění, už i třeba ten tak populární Lidl nezdůrazňuje cenu, ale kvalitu …

paul1

Kdyby jen přes půlku Evropy – např. mražená kuřecí játra jsou až z Brazílie. To nebude asi chyba EÚ, ale obchodníků. Také jsem někde četl, nevím, zda je to pravda, že EÚ nevydává žádná nařízení, ale jen doporučení.

led

Nech brouka žít!… A to ste si ešte neobjednali „donášku do domu: čerstvo vyprážaných“ chrobákov z Thajska"…
A doprajte dodávateľom a dopravcom trochu zárobku.
🙂
Ale teraz vážnejšie. Prirodzene, obchody by mali uprednostniť domácu výrobu, ale keď majoritný majiteľ je občanom iného štátu, tak prirodzene uprednostňuje svoje záujmy, viď nemenovaná nemecká maloobchodná sieť…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Paul1: To bys viděl, jaké přesné kvóty mají francouzští, španělští a holandští rybáři, když loví v britských vodách. Teď jim Britové snížili kvóty, protože je Británie samostatná, a situace se podobá vyhlášení války. EU tvrdě tlačí na Brity, aby byl bývalý stav zachován. Zapomene, že EU jen doporučuje: to by se jednotlivé země nedostaly do takových problémů. V EU se musí poslouchat, jinak hrozí pokuty. Pod Bruselem mají národní vlády svázané ruce. Ničení národních států a federalizace pokračují na všech frontách.

Ametyst

Víc mě v této souvislosti štve to ekologické pokrytectví a dvojí metr. Dovoz potravin nemá s ekologii vůbec nic společného, je to obrovská zátěž pro životní prostředí, ale zároveň se tu hystericky omezují fungující zdroje energií a výroba. Bude v EU čisto, až se všechen průmysl přesune do Číny, nebo jak to myslí?