Standaa

Proč došlo v Evropě k zániku feudalismu a příchodu renesance?

Snažil jsem se najít, proč v Evropě postupně zanikl systém lenních půd… Stačila by krátká stručná odpověď, děkuji.
Doplňuji:
Jsou to dvě nesouvisející otázky – nikdy jsem nenapsal že spolu se zánikem feudalismu nastupuje renesance

Nejlepší odpověď
annas

Feudalismus a kapitalismus jsou společenská zřízení, renesance je významný umělecký .a myšlenkový proud, historická epocha, umělecký sloh.

Feudalismus, jako společenské zřízení, začíná zanikat pozvolna s rozvojem měst – řemeslníci, obchodníci, i když jsou jistým způsobem omezeni, zvyšuje se poptávka po zboží, narůstá vzdělanost, náboženská reformace, zámořské objevy, mezinárodní dělba práce, převzetí politické moci, sociální revoluce., osvícenství..

Od objevení Ameriky – novověk – dobu převratných změn společenského, kulturního, ekonomického charakteru.

Novověk znamená přechod společnosti od středověkého modelu zemědělské výroby k ekonomickým modelům kapitalismu .

Renesance – poč. 14. st. v Itálii – poč. 17. století
zámořské objevy, vzestup měšťanstva a měst, rozvoje společenských i přírodních věd, (Galileo, Koperník), vynález knihtisku, mnohostrannost umělců, návrat k antice, zájem o pozemský život, rozvoj národních jazyků., objevení Ameriky.

Doplňuji:
i když z nástupu kapitalismu vyplývá, že zanikal feudální řád a tedy i lenní vztah, opakuji, že lenní vztah postupně od 15. stol. ztrácel význam.

Renesance souvisí se zánikem feudalismu a nástupem kapitalismu – období novověku.

Další odpovědi
Emefej

Nerozumím dotazu. Zánik feudalismu nijak nesouvisí s nástupem renesance. I za renesance feudalismus existoval.
Doplňuji:
Nauč se správně pokládat otázky.
Malá nápověda k zániku feudalismu: Co třeba nástup průmyslové revoluce a s ním spojená potřeba mobilní pracovní síly?

fcoop

Nejde spíš o feudalismus a kapitalismus? Renesance s tím nemá nic společného.
A krátká,stručná odpověď – neexistuje.

Jako léno byla ve středověku označována podmíněná držba půdy, nebo úřadů, na základě lenní smlouvy, která mohla být jak ústní, tak písemná. Lenní systém byl v západní Evropě obvyklý způsob státní správy a páteř feudálního společenského zřízení. (Net)

Z toho se dá lehce dovodit,že když padnul systém,padnul i způsob.
To právě souvisí s koncem feud. a nástupem kapit.
Doplňuji:

Pod slovem feudalismus se skrývá označení systému, založeného na určitých vztazích k půdě. Zároveň je ovšem založen na přesně určených osobních vazbách a jako takový tento systém charakterizuje podobu tehdejší společnosti. S tím je samozřejmě spojena řada dalších jevů, znaků a symbolů.

Základem feudalismu je léno, jehož latinské pojmenování feudum, dalo základ celému pojmu. Lénem se rozumí určitá oblast, území, půda, jejímž vlastníkem je vládce země. Tento vládce léno (může být různě velké) propůjčuje jiné osobě. Panovník se tak stává tzv. lenním seniorem, osoba, které je léno propůjčeno, je nazývána leníkem. Samo převzetí je provázeno významnými ceremoniemi, lenním slibem. Leník zde slibuje věrnost a vojenskou pomoc (případně jiné služby, zvláště manové při královských hradech) svému seniorovi. Lenní smlouvu ukončila smrt jednoho z partnerů nebo porušení slibu. V takovém případě půda mohla být leníkovi odebrána. Zatím byl tento systém popsán v základních vztazích, nicméně byl složitější. Leník mohl mít vlastní leníky, byl tedy jak vazalem, tak i lenním pánem. Jeden šlechtic mohl mít uděleno několik lén od různých pánů – problém nastal pokud jeho senioři válčili navzájem (ale i na takové případy se pamatovalo při uzavírání lenních smluv). Seniory mohla být samozřejmě i šlechty a církev.

http://www.e-stredovek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005081601

gecco

Jak kde…
Co třeba francouzská revoluce?? – můžeš to brát jako nápovědu…
😁
Ale – jde o poněkud spletitý ´problém´, který by sis měl nastudovat – a ne chtít vytrhnout nějaká fakta z kontextu…

gecco

Fcoop → domnívám se, že Standovi jde o změnu lenního systému (propůjčené úřady či ´majetky´) ve vlastnictví majetku.
Kapitalismus byl později.
😉

fcoop

„Padnul systém“......­..........no – ono se to překrývalo,fe­udalismus nepadnul ze dne na den – spíš odezněl – s nástupem prům.revoluce.