
Neni to pocit, je to realita. Je to z těch důvodů, že se podstatně změnil trh práce, změny proběhly i v celé společnosti a současná realita si to sama vyžaduje.
| 0 Nominace Nahlásit |
Protože mohou 🙂 Mně naopak příjde, že skoro všichni kolem mě jsou ve stejném zaměstnání 10+ let. Takže asi dost záleží na povolání.
| 0 Nominace Nahlásit |
Důvodů je asi několik.
Je vyžadována flexibikita (osobní a pracovní život, dobu m si mohou
přizpůsobit potřebám). Na trhu práce jsou některé profese
zajímavější, lukrativnější Čím více toho umí (zaučí se,
dovzdělají), tím více mají možností. Tam, kde je dostatečná konkurence,
v nabídce práce, odcházejí, za vyšší mzdou, nebo vhodnou pracovní
dobou. Další má 2 rozdílné pracovní úvazky – třeba zkrácené.
Jindy je to nutnost, protože, z různých důvodů o práci přijdou a musí
hledat novou (i dojíždět).
Někdy už nechtějí nést zodpovědnost, stres, ve vedoucích funkcích a
odejdou na klidnější práci. Jistě se najde řada dalších důvodů.
DŘÍVE
Vše se plánovalo, tedy i počet pracovních sil, ve všech oborech.
Nehrotilo, že by v některé odborné profesi, chyběly pracovní síly.
Téměř se nestalo, že by někdo po škole, učilišti, nenašel pracovní
uplatnění (počítalo se s ním). Každý měl nejen právo na práci, ale
i povinnost. 😉
Střídání zaměstnání (zaměstnavatel dával razítka do OP), bylo
nežádoucí. Na takového člověka se často nahlíželo, jako na
nespolehlivého fluktuanta.
Vzdělávání při príci, bylo sice podporováno, ale se souhlasem
zaměstnavatele (osobní a kádrové oddělení). Bylo preferováno, hlavně
v zájmu zaměstnavatele.
Uvedu příkjlad:
Byla jsem na zdrávce, v oboru zubní laborant (nyní technik), Po několika
letech, jsem zjistila, že by mnne více zajímala a bavila, jiná práce, ve
zdravotnictví. Zkoušela jsem to tehdy i mimo (sš ekonomická) – tady jsem
v Poliklinice vůbec neuspěla. Měla jsem zájem o přestup na
rehabilitační, nebo zdravotní sestru (hlavní motivací, byl
i začínající zdravotní problém s pevním okem, v zubní laboratoři je
třeba mít zrak, jako ostříž).
Neuspěla jsem, nedovolili. Potřebovali námezdní sílu v laboratoři. Bylo
nás jen 15 a stomatolog. i s detašovanými pracovišti 25.
Změnit jsem vše mohla až po MD a po revoluci (1996).
A to už mi v LPZ šlapali na paty, kdy se vrátím (po 3 letech). Chtěla
jsem zůstat „doma“ do 4 let věku dítěte, Neuspěla jsem. Dala jsem tedy
výpověď a nastoupila do jiného zaměstnání, Časově vyhovujícího,
část v ordinaci, část v laboratoři (bez opracovávání kovů,
čistější a snazší).
| 0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek