hanayka

Proč člověku tečou slzy když pociťuje smutek?

Pokud člověk pociťuje smutek(např.:smrt blízké osoby) nebo má z něčeho strach u poloviny případů mu začnou téct slzy.Proč je tomu tak?Chci tím říct jaké to má spojitosti s psychikou nebo co to vlastně slzy jsou?

Nejlepší odpověď
marci1

Slzy jsou produkty slzných žláz v očích lidí, ostatních savců a některých dalších živočichů. Mají především ochrannou funkci, neboť vyplavují z oka nečistoty, jež se do oka mohou dostat z okolního prostředí a chrání je před mikroby. Současně mají funkci vyživovací pro oko. Zjednodušeně se jedná se o kapky slané vody obsahující malý podíl bílkovin.
Slzení také může být vyvoláno pocitem smutku, neštěstí. Takové slzení se označuje jako pláč. Méně často bývá pláč vyvolán jinou silnou emocí nebo pocitem (např. smíchem, vztekem, zoufalstvím nebo vyčerpáním). Kromě toho může být slzení vyvoláno chemickým podrážděním slzných žláz nějakou chemickou látkou např. slzným plynem (bromaceton, bromacetofenon nebo chloracetofenon) apod. Běžně slzy vyvolává pach cibule nebo požití velmi pálivé potraviny.
Slzy obsahují endorfin tišící bolest a stresové hormony, smyslem pláče je zklidnění jedince. Pláč vzbuzuje v okolí soucit a lítost, má tedy rovněž signální funkci.

Další odpovědi
johana 56

Jednou ze základních podmínek běžné činnosti oka je vhodné zvlhčování povrchu oka slzami. Nedochází při tom ani k hromadění slz nebo jejich stékání na obličej. Slzy můžeme jednoduše definovat jako tekutinu, která vytéká z našich očí, když pláčeme nebo když naše oči „slzí“ – například při podráždění. Jsou kapalným produktem slzných, hlenových a tukových žláz. V případě, že dojde k podráždění předního segmentu oka nebo k emočnímu vzrušení, produkce slz se až několikanásobně zvyšuje.
Hlavním úkolem slz je zvlhčit povrch předního segmentu oka. Na tomto zvlhčení má největší podíl typ slz, který se nazývá slzný film. Udržuje

http://www.vi­deni.cz/oko/lid­ske/64-slzy