alexandra

Proč chybí tolik GB?

Koupila jsem si 16GB flashku,na které je jenom 14.9 GB.Vím,že tam bývá míň,ale není to trochu moc?

Nejlepší odpověď
anonym

/////////////­/////////////
Žádné GB vám tam nechybí.

(odpovědi Honzucha a led jsou bohužel nepravdivé, nelze jim to mít za zlé – učilo se to chybně na školách)

!! 16GB je rovno 14,9GiB
!! je to stejné množství bajtů
/////////////­/////////////

… asi vás to překvapí, ale
výrobce tentokrát říká naprostou pravdu … naopak vám lže Váš operační systém který vám tvrdí že máte 14,9GB, ale ve skutečnosti je to 14,9GiB, mezi kterými je nutno převádět protože jsou to jednotky v různých soustavách. Windows se převáděním vůbec nezdržuje a uvádí chybné jednotky. Proto je ten zmatek tak rozšířený mezi lidmi. Krátce vysvětlím:

Norma to sice definuje jasně ale jen málokdo ji dodržuje nebo vůbec zná, na školách se to učilo dlouho špatně … i zde vidíte, že je nesprávné povědomí o nich velmi rozšířené. Kde kdo vám bude mylně tvrdit že MB a GB mají binární prefixy, což samozřejmě není pravda, ale chápe to tak opravdu mnoho lidí a celý zmatek se tím pouze přiživuje. Výrobci to však chápou tak jak se jim to zrovna hodí a v tomto případě se drží právě té NORMY, kterou tu nikdo nezná 🙂

  • 1GB = 1000MB (desítková soustava) ale
  • 1GiB = 1024MiB (binární soustava)

převod:

[(16000000000­:1024):1024]:1024 B =
= 14,9GiB = 16GB =

= 1610001000*1000 B

(to malé nenádpadne „i“ tam zaniká a windows do toho vnáší zmatek tím, že mezi GiB a GB vůbec nerozlišuje)

Další odpovědi
Honzucha

Je to správně 14,9 GB, ale výrobci vám nikdy neřeknou pravdu a maskují co se dá.
Doplňuji:
Proto je napsáno 16GB.

Michal Kole

Je to způsobeno jiným matematickým vyjádřením (převodem mezi číselnými soustavami dvojková ↔ desítková)

led

Výrobca – dodávateľ vychádzal z prepočtu 1GB=1000MB, čo prakticky nie je pravda. Skutočne 1GB=1024MB
Časť kapacity si odoberá ROM disku.
PS.
Ge0rge,
ďakujem za upozornenie, pousilujem si napraviť vedomosti. 🙂

anonym

  • 1GB = 1000MB (desítková soustava) ale
  • 1GiB = 1024MiB (binární soustava)

takze [(16000000000­:1024):1024]:1024 =

= 14,9GiB, což je přesně totéž co 16GB

(to malé nenádpadne „i“ tam zaniká a windows do toho vnáší zmatek tím, že mezi GiB a GB vůbec nerozlišuje)

led

Ospravedľňujem sa, to „i“ je naozaj mikrospopické – nevšimla som si toho.
Holt, v našej dobe sme boli radi už pri 48kB.