Makina

Proč chtějí v dnešní době všichni studovat vysoké školy?

PROČ? Proč lidí, kteří jsou evidentně slabí a před 20 rokama by šli na učňák, vyučit se zedníkem, automechanikem, švadlenou atd. dnes chodí na vysoké školy. Co bude za pár let až budou všichni minimálně Bakaláři a ručičky budou nosit dozadu…kdo pak postaví dům a opraví prasklé potrubí?
Doplňuji:
No…s tím uplantněním si nejsem zas tak jistá…když budou vysokoškoláci všichni, tak tolik dobře placených postů asi nebude…

Nejlepší odpověď
hanny 2

Protože je to lákavé – mít titul!A dělat rukama – to už dnes nikdo nechce,je to moc velká dřina.Dnes by chtěl být každý právník, manažer apod.a vozit se v superkáře,nej­lepší model mobilu,noťasu – to vše nejlépe služební a mít hodně peněz.
Jenže dnes právě tito lidé – absolventi vys.škol – jsou většinou nezaměstnaní!
Nedávno tady někdo psal,že mu paní na pracáku řekla,ať to raději ani neříká,že má titul,pokud chce práci.

Další odpovědi
quentos

důvod je jasný, vysokoškoláci mají všude dveře otevřené a zejména na dobře placené posty.
Kdo postaví dům a opraví prasklé potrubí? No přece Ukrajinci ;{)>

ad doplnění, všichni jimi nebudou, to se nebojte. Jedna věc je být přijat na VŠ, druhá věc je ji dodělat, a to se podaří jen zlomku přijatých ;{)> přijatých je vždy hodně také proto, že VŠ má z každého přijatého studenta provizi. Tudíž scénář je ten, nabrat hodně a v průběhu prvního ročníku taky hodně vyhodit…

tom004

Podle mne,to může být způsobeno i tím,že dostat se na VŠ je dnes „jednodušší“. Nemyslím tím studium,ale učňáků a průmyslovek rychle ubývá,naopak na VŠ je míst „dost“. To je zase způsobeno tím,že dost mladých odchází studovat do zahraničí.Někteří zaměstnavatelé si to už spočítali a začínají zřizovat,nebo podporovat školy a učňáky,které jim takové budoucí zaměstnance „připraví“,protože je jim jasné,že člověk s diplomem,jim třeba u soustruhu,moc platný nebude.
Mohu uvést i svou zkušenost z posledního zaměstnání před důchodem.Při vstupním pohovoru komisi nezajímalo kolika čeho mám,ale jestli jsem i vyučen.Nebýt,nep­řijali by mne.

Ivetka303

Já osobně teď lituju, že jsem na vysokou šla. Mám problém si najít práci – cítím, že je to jakási diskriminace, či cosi. Člověk s titulem chce práci, kterou může vykonávat středoškolák, tak proč by mě vzali. Všude mi zatím řekli, že hledají „pouze“ středoškoláky a že by to pro mne byl krok zpět. A takto vzniká nezaměstnanost. Tak co má dělat člověk, který chce pracovat, a nechcou ho zaměstnat?
Takže fakt nechápu, k čemu je dnes VŠ – pracovní nabídky se vážně nehrnou..

albert

Většině se nechce do zaměstnání – prodlouží si mládí. Proto jdou studovat cokoliv, i když je zřejmé, že ve vystudovaném oboru nenajdou práci. No pokud rodiče hradí kolej, mensu, kapesné,… Kdyby museli studium hradit, jako to je běžné v zahraničí, myslím že by to bylo o něčem jiném.

lexx

Cílem studia je oddálit trpkou zkušenost evidence na pracáku a pak se uvidí. Klamná iluze že snáze získají místo. Totální nepravda ! Pamatuji 2–3 inženýry ve fabrice, dnes jsou jich desítky, dělají skladníky, řidiče, v tom lepším případě. Jenomže, těch řemeslných pozic taky není nazbyt, otročí na ŽL pár měsíců v roce a co dál ? Jde o záměrnou degradaci, genocidu národa, vycvičit stádo negramotných opic pro zahraniční montovny. Vzdělání je nežádoucí přítěž, handicap. Že nějaký vlastní podnik ? Ale prosím Vás…trhy dávno rozdělené, konkurence nepustí, neprodáte rohlík ani toaleťák.

Michal Kole

No s tím děláním rukama …

Dnes je trend všechno automatizovat, teda velké nadnárodní firmy tam na to jsou peníze

Ty potřebují vysoce vzdělané lidi, aby ty stroje programovali.

Živnostník co má soustruh ze 60tých let co koupil v bazaru tak zase potřebuje člověka co na tom soustruhu dělá celý život.

Drap

Částečně je to taky asi zmatenou vládní politikou. I kdyby všichni měli několik vysokých škol, tak ty „obyčejná“ povolání, stejně někdo dělat musí.

Ella

To víte, dělat se nechce, titul zní dobře a je za něj vyšší plat…

eLx

  1. Všichni nechtěj.
  2. Ty co chtěj a maj možnost, nemusej dokončit.
  3. Je to i problém vedení jednotlivejch vejšek, nároky na intelekt – třeba v Ústí – jsou podle mě docela nízký.
  4. Neni potřeba analytický, logický a kritický myšlení, stačí průměrná paměť a spousta trpělivosti, případně taháky, kooperace.

Mapel

Někdo chce jen titul a druhý vědomosti. Hodně VŠ dělá také rukama odtrženost teorie od praxe je mnohdy dost tragická. Zejména konstrukce pro EX prostředí je lahůdka.