kurec

Proč chtějí podnikatelé peníze po investorech, když si mohou vzít půjčku od banky?

Zní mi to jako by chtěli investora jen nějak oklamat.

Nejlepší odpověď
Anikitos

Z mnoha důvodů. Žádná banka jim nechce půjčit (kvůli špatné pověsti, insolvenci, chtějí moc vysokou částku a banka nemá řádnou záruku na vrácení) anebo si nechtějí půjčovat od banky (resp. fin. institutů), protože se nechtějí u fin. společností vést jako dlužníci anebo jim (bankám) nevěří.

A hlavně vztah mezi investorem (věřitelem) a podnikatelem (dlužníkem) může být mnohem výhodnější pro obě strany a i osobitější než by to mohlo být u banky. (Ale taky nemusí).

Záleží taky co chce investor na oplátku (dohodnou se ve smlouvě) a taky kolik a jakým způsobem podnikatelovi poskytuje danou částku nebo částky. Nakonec bývá pro člověka nevýhodnější smlouva s investorem než s nějakou fin. institucí, protože investor, chce dost často podíl na zisku ve firmě (záleží podle smlouvy). To by znamenalo, že z každého zisku by mu podnikatel něco odváděl; kdežto kdyby si vzal obyčejnou půjčku, tak ji nakonec vrátí + úroky k tomu a tím dohoda padá. Proto bývá smlouva s investorem dost často nevýhodnější, ale vždycky záleží na konkrétní situaci, co je pro toho, kdo shání peníze lepší.

Většinou jsou ti, kdo chtějí klamat investoři a ne začínající podnikatelé, protože jak už jsem zmínil, tak investoři pak mohou mít podíly na ziscích (pokud svou investici dá přímo do Základního kapitálu) a začínající – drobní podnikatelé o tom ani zprvu nemusí vědět… Pokud např. zakládají firmu 2 lidé, z toho oba do ní vloží stejnou částku, ale není to dost, tak si seženou investora, a ten jim poskytne stejnou částku jakou tam vložili oba dohromady, tak už pak napořád bude brát 50 % z každého zisku…

Jak říkám, vždy záleží jaký kdo má plán a nebo cíl… ať už podnikatel nebo investor a až pak podle toho se rozhodují.

Další odpovědi
Hlada

Od investorů chtějí peníze zpravidla takoví podnikatelé, kterým banka nepůjčí. Je to další způsob získávání prostředků, který nemusí být nepoctivý. Investor poskytne peníze za vyšší úrok při vyšším riziku. Není ani vyloučený podíl na zisku.

autacek

Inu proto, protože získat peníze od investora je mnohdy jednodušší než od banky a někdy i výhodnější. Představ si, že nemáš čím ručit, sice máš dobrý nápad a podnikatelský záměr, myslíš, že ti na to v bance půjčí peníze jen tak a navíc za přiměřenou cenu? Ty doby jsou již dávno pryč.

Dochy

Protože banka chce zpravidla nějakou záruku. Investor investuje do „snu“. Představíš mu svou vizi a pokud bude mít dost silný pocit, že by to mohlo vyjít, možná prachy dostaneš. Banka zpravidla půjčuje podle přesných pravidel, na vize nebývá místo.
(Má představa, bez záruky)

anonym

Správně jste pochopil že hlavní rozdíl je v tom jak se částka věřiteli vrací. U banky musíte vrátit celou částku navýšenou o úroky v rámci daného splátkového kalendáře. V případě investora si tento často bere podíl na budoucím projektu a jeho zisku, což může být mnohem více (v případě úspěšného projektu) nebo i mnohem méně či dokonce nic (v případě projektu neúspěšného). A tady máte ten důvod, kdyby podnikatel s jistotou věděl, že uspěje a nevadilo by mu riskovat i osobní bankrot jde klidně do bankovní půjčky, pokud ale osobní bankrot riskovat v případě neúspěchu nechce, raději bere investora i za cenu, že se mu ti při úspěchu projektu proti bankovní půjčce prodraží.

Logicky vám z toho vyvstala otázka, pokud hledá investora a nejde do levnějšího úvěru je jasné že svému projektu nevěří a přikládá vysokou pravděpodobnost scénáři, který by v případě úvěru skončil osobním bankrotem. Není to ale tak jednoduché. Takový investor totiž často přináší i nějakou formu spolupráce, například účinnou formu propagace vašeho projektu za mnohem výhodnějších podmínek, či provázání s jiným projektem který investor má ve svém portfoliu, což mohou být za určitých okolností klíčové faktory k úspěchu projektu.

zjentek

Pro fundovanou odpověď na tuto otázku je vhodné se obrátit přímo na info@odpovedi.cz.

Richard W

Další možnost je Zonky – https://www.pujcka-rychla-ihned.cz/zonky/. Co se mě osvědčilo je fakt, že můžeš při žádosti o podnikatelský úvěr napsat příběh – důvod a investoři toto uvidí. Je to jakoby lepší než bankéřovi prezentovat bizniss plán.

anonym

narozdíl od banky, investor na sebe přejímá téměř veškeré riziko v případě neúspěchu projektu. Banka po vás bude chtít peníze tak jako tak, ať už váš projekt bude nebo nebude výdělečný, pošle na vás exekutora a budete splácet do konce života. Investor z vás v případě neúspěchu projektu nesedře kůži, riziko neúspěchu totiž převzal na sebe a investovanou částku si holt přidá do ztrát … proto investoři tak pečlivě vybírají projekty u kterých věří, že úspěšné budou, aby k tomu nedošlo. Za toto převzetí ryzika chtějí podíl na projektu, což je u úspěšného projektu často mnohem více peněz než by se vynaložilo na úrocích v rámci splácení úvěru, ale za ten přesun ryzika, to zřejmě pánu podnikateli stálo … a o to jde.

anonym

investor si navíc po celou dobu vývoje projekt hlídá, protože mu v něm leží jeho peníze a o jeho úspěch má samozřejmě velký zájem. Takže vás nepřetržitě kope a motivuje k lepším výkonům, případně vypomáhá například propagací projektu pokud disponuje například nějakými inzertními novinami či reklamními agenturami ve svém portfoliu, což třeba banka nedělá vůbec, té je to jedno zda uspějete nebo ne, hlavně když splácíte 🙂 I to může být klíčový faktor který úspěchu pomůže.

anonym

čili investor je nepochybně mnohem nákladnější než bankovní úvěr, ale získáváte tím spolu s jeho penězi i často vlivného člověka do party, který se spolu s vámi bude intenzivně snažit, aby váš společný projekt uspěl (samozřejmě v rámci svých možností).

Anikitos

Půjčky od investorů jsou ve zkratce snadnější, rychlejší a mohou být i komfortnější (způsobem dodávání a jak – např. hotovostně).

Anikitos

Btw investoři jsou z velké části taky podnikatelé, jen už zkušenější a poskytují investice (jiným/začínajícím) podnikatelům jen aby do něčeho mohli své peníze dát a tak je rozmnožit.
To může být další výhoda mezi investorem a bankou, totiž že investor může začátečníkovi poskytovat cenné rady (jakožto zkušenější podnikatel anebo nějaký obratnější finančník).