Avatar uživatele
Registrovaný

Proč chodíme po ledě malými krůčky?

Žádám ospověď z oblasti fyziky prosím, děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele

Čím delší kroky děláš, tím větší silou se nohama opíráš o podklad - a pokud kráčíš po kluzkém povrchu, začnou ti podrážky klouzat při menších silách, což není při chůzi příjemné - proto děláš kroky kratší, kdy nohy ještě ´drží´ na místě...
;-)


Avatar uživatele
Zlatý

Je to o setrvačné síle působící na třecí plochy. Při malých krůčcích je setrvačnost menší. Správně o momentu setrvačnosti.
"Moment setrvačnosti je fyzikální veličina, která vyjadřuje míru setrvačnosti tělesa při otáčivém pohybu. Její velikost závisí na rozložení hmoty v tělese vzhledem k ose otáčení. Body (části) tělesa s větší hmotností a umístěné dál od osy mají větší moment setrvačnosti"


Avatar uživatele
Stříbrný

Chodíme po suchém povrchu,díky tření. Síla, kterou vynakládáme na chůzi se dělí na část pohybovou a část, kde jsme ve styku s pevným povrchem., což souvisí s koeficientem tření. Předpokládejme, že celková síla je konstantní, proto je pohybová složka závisla na složce tření. Čím je tření menší, koeficient, tím je pohyb ryhlejší,nebezpečněnjší, a proto je pro nás bezpečné, dělat menší krůčky na ledě.
V tabulce www.converter.cz/…
je koeficent ocel led - 0,027, pro pryž asfalt je 0,6, chůze po ledu je 22 x obtížněnjší než po asfaltu, proto děláme ty malé krůčky, protože máme 22 x větší šanci, že spadneme.


Avatar uživatele
Zlatý

no protože to klouže


Avatar uživatele
Registrovaný

Nejspis proto aby jsme si nerozbily usta.. :D

Vedecky podano: Dynamicky pohyb je na kluzkem povrchu nebezpecny.. :)


Avatar uživatele
Zlatý

Já nerozumím těm odbornejm odpovědím, to s tím pohybem, já to vidím prostě tak že jde o stabilitu. Čím větší plochu stojíš na zemi, tím větší máš stabilitu. Zkus si třeba chodit na chůdách, to je taky těžší než normální chůze, když se dotýkáš země 10x menší plochou, navíc led klouže a při chůzi zvedáš část nohy a když děláš delší krok, podstatně zmenšíš plochu kterou se dotýkáš země, protože zvedneš levou nohu, uděláš krok tím že jí dáš dopředu a ještě než dokročíš, musíš zvednout patu druhé nohy, takže nyní nejen že stojíš na jedné noze, ale ještě k tomu pouze na její špičce, takže v této chvíli je stabilita takřka nulová. V případě že budeš dělat menší kroky stojíš stále na jedné noze celou plochou, a navíc ta chvíle kdy stojíš pouze na jedné noze trvá několikrát kratší dobu než v případě dlouhého kroku. Tak to prostě vidím já, ale je jasný že s fyzikou ta moje odpověď nemá nic-moc společnýho, té totiž já nerozumím ;)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.