Proč chodí před odjezdem vlaku okolo něj výpravčí a jako by „kope“ do kol vlaku?

Možná to není vždy výpravčí.

Nejlepší odpověď
Drap

Výpravčí možná z dlouhé chvíle. Jinak to dělávat tzv. koloťuk, kladivem a kontroloval poslechem, zda neni poškozené kolo

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že práce výpravčího to není, ten jenom dává pokyn strovedoucímu k odjezdu vlaku. Pokud vím, provádějí to určení ajznboňáci, kteří kontrolují stav kol, zda nejsou prasklá. Takové by se prozradilo tupým zvukem, nikoliv zazvoněním. Neprovádí se to ale kopáním, anóbrž dlouhým kladivem.

Klaproth

To je práce vozmistra. Poslechem zjišťuje stav kola, u čelisťových brzd i jejich stav (některé moderní vozy mají kotoučové brzdy, do těch se neklepe).

Kryšpín

Může to být čutálista v penzi

aliendrone

No vida! A mně vždycky tvrdili, že to obouchávání kol je kvůli brzdám. (jestli nejsou kouslé) Tak jak to tedy je? :o