El dejvo

Proč chodí Mikuláš ?

Sestry se ptal minulý rok Mikuláš proč chodí Mikuláš on jí to řekl a ona zase zapoměla proč chodí Mikuláš mohly by jste mi napsat proč chodí Mikuláš když jsem to hledal na internetu tak to nebylo přesné (říkala sestra) jak to říkal on 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Jedna z mých odpovědí na opakovanou otázku

Určitě víte, že svátek sv. Mikuláše připadá na 6. prosinec. Proto v katolických zemích chodí v předvečer před jeho svátkem sv. Mikuláš v biskupském rouchu, hodné děti obdarovává a nezbedné kárá. Biskupské roucho nosí dnešní Mikuláš oprávněně, neboť podle církevní tradice se stal Mikuláš z Patary biskupem v Myře (zemřel údajně 6. 12. 327). Kult sv. Mikuláše je doložen od 6. st., kdy mu byl zasvěcen chrám v Konstantinopoli. R. 1087 převezli jeho ostatky italští kupci z Myry do Bari v italské Apulii, a proto je někdy označován i jako Mikuláš z Baari. Od 11. st. patřil k nejpopulárnějším světcům. Stal se patronem řady měst, byly mu zasvěceny četné kostely, za svého patrona ho považují nejen děti, ale i námořníci, obchodníci, majitelé zastaváren, lékárníci, notáři a advokáti.

Proč naděluje Mikuláš? Traduje se historka, podobná pohádce. V jeho rodném města Pataře žil chudý šlechtic, který měl tři dcery. Když dorostly do věku, kdy měly pomýšlet na vdavky, chybělo jim věno a navíc celé rodině hrozila smrt hladem. Zoufalý otec se proto rozhodl, že z dcer udělá nevěstky. Tehdy zasáhl Mikuláš, který v noci vhodil otevřeným okjnem váček zlata, totéž provedl i druhou a třetí noc. Dcery tím zachránil a otce, který ho třetí noc přistihl, napomenul a a příkázal mu, aby se o záležitosti nezmiňoval. Tak se však nestalo.

Tradice – naděluje stejně j
Podle PhDr. Kovářová a její knihy Proč se říká?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-slavi-mikulas

Další odpovědi
www

Jakou odpověď dal Mikuláš tvé sestře nemohu vědět.
Ale proč se nepodíváš do starších odpovědí, jak říkají zdejší pravidla? Možná najdeš vznik tohoto zvyku!

Zdroj: www.odpovedi.cz/se­arch?q=chod%C3­%AD%20Mikul%C3%A1%C5­%A1

Drap

Celá řada podobných otázek zde už byla. Zadej si do vyhledavače
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-to-sv-mikulas
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-slavi-mikulas

anonym

Tady – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sva­tý_Mikuláš – si o Mikuláši něco přečti a možná ti tato tradice bude jasnější – ovšem „jak to říkal on“ nemám nejmenšího tucha…
😁

ivzez

Já to vidím pragmaticky: Dospělí chodí na panáka,
děti využijí jednu z mála možností si něco přivydělat.