Lgee

Proč chce tak málo lidí mít vlastní server?

Třeba server na TF2 má v ČR jen 3 lidi. Na csko pár desítek, rust, Minecraft a další hry celkem tak 30. Proč tak málo?

Odpovědi
Mc Merkurion

… a k čemu mi bude ???

Edison

Protože myslej logicky. 1. Čím více serverů, tím méně uživatelů na všech. 2. Je u nás tolik userů, aby se to vyplatilo? 3. Myslíš, že by byly stejně „narvané“, jako globální servery? 4. Myslíš, že by na ně chodili světoví hráči?

aliendrone

  1. Otázka DOST blbě položená, ty se neptáš na jakýkoliv server, ale na HERNÍ server.
  2. Je ROZDÍL mezi „chce“ a „má“. Schválně – KOLIK serverů provozuješ ty sám? ;)
  3. Provoz serveru není zdarma a když se má šáhnout do kešeně, ukáže se. ;) :)
  4. Zejména oficiálně rankované servery bývají dražší (platí se poplatky tvůrcům/oficiálním provozovatelům rankserveru) a z nich obzvláště takové, u kterých licence přeprodávají smluvní partneři. Vzpomínám, že svého času bylo prakticky nemožné zřídit český oficiálně/mezi­národně rankovaný Battlefield2 server jinak, než pronájmem od Fakiny (český smluvní poskytovatel s licencí Electronics Arts), protože s obyčejným člověkem (i když se chrastilo chechtáky, v to nebyl problém!) se EA ani nenamáhalo komunikovat. A Fakina si pochopítelně k hostingu serveru a licenci „přihodila svoje“, takže to tenkrát nebyla zrovna laciná záležitost.

Celkově to není zase až tak jednoduché. Vynechám blbůstky, kdy si založíš vlastní hru/server doma na svém železe a přejdu k profi nonstop běžícím serverům, které leží někde v datacentru. Ty můžeš hostovat na vlastním HW serveru (platit tedy serverhousing) s tím, že veškeré (a nejednoduché) záležitosti si obstaráš sám. Tady se už musíš OPRAVDU vyznat, zejména z hlediska bezpečnosti to není legranda – borců, co se jen třesou, aby tě hákli jsou MRAKY! V případě oficiálních rankserverů k tomu platíš navíc i poplatky autorům – zkrátka je kolem toho spousta pakárny a většina lidí to prostě NEZVLÁDNE.

NEBO

Můžeš pronajmout serverhosting od profíků s tím, že si VELMI ulehčíš starosti kolem toho, ovšem zadarmo ani kuře nehrabe. Takže budeš muset rozbít prasátko, no. Ale hlavně pro začátečníky to VŘELE doporučuji, ostatně jak jsem psal výše, někdy to ani jinak NEJDE! (viz zhovadilé jednání EA)

Navíc – když se už do toho pouštíš, je dobré mít i vlastní Teamspeak server (nebo ekvivalent – to je v podstatě nutnost) a webové stránky (doporučuji, to je ale na delší rozbor). To také stojí peníze (oboje můžeš hostovat jak na vlastním HW serveru v datacentru, tak i na pronajatém serveru od zprostředkovatele) a je to stejné, jako s herním serverem – na vlastním něco málo ušetříš za cenu velkého nárůstu starostí kolem vlastního provozu.

Tak jsem ze zvědavosti mrknul na Fakču a vidím, že doba DOST pokročila. Za TF2 (40 slotů) chtějí jen něco přes 5000Kč/rok a to v tom je zahrnut i TS3 a SourceBans a webhosting s MySQL + další věci. Asi mají hoši konkurenci, xixixi! Když si jen vzpomenu co jsem se nazlobil při instalaci/roz­chozením PunkBusteru (soft, který hlídal a kickoval/banoval cheatery) a dnes všechno podstatné máš jak na zlatém podnosu přímo pod nos i s přijatelnou cenou… ;) :)

Lgee

Edison – co aby se vyplatilo?

Edison

Mít tolik serverů. Přečti si to celý, jo?

aliendrone

Edison>>> No, z mých zkušeností plyne, že ANO, hráči ze světa přijdou – pokud máš dobrý server. Když jsme vlítli na naše ofiko rankované BFko, tak (cca 6–10 lidí), tak po chvíli jsme měli plných všech 64 slotů. A často se tam hrálo i když nikdo z nás tam nebyl. Šlo jednak o nastavení serveru (mapy, podmínky atd.), druhak (a to je MOC důležité) o počínání admina(ů). Na server s degešským kinderadminem se lidé nevrací. Hráčům stačilo, že vyjma rozumného adminování je server oficiálně ranked s PunkBusterem a dobrý ping. Pro Evropany pořád lepší hrát u Čecháčků s pingem hodně pod 50ms, než někde s US burany v Kalifornii s pingem 200ms. ;) :D :D