Zvědavý

Proc Charlie Chaplin odmítal americké občanství ??

Chaplin žil v Americe 40 let – přesto nikdy nepozadal o občanství. Proc ?? Vse by pro něj bylo jednoduší a nemohli by s nim zacházet jako s „vetřelcem“ a predevsim by ho nemohli vyhnat. A přitom si mohl nechat i to britské. Pro něj by to nemělo žádnou nevýhodu.

Nejlepší odpověď
annas

Stejná otázka „Proč jste se nestal americkým občanem?“ ptali se ho novináři. –

„Nevím, proč bych měnil svou národnost. Považuji se za občana celého světa,“ odpovídala hvězda němého filmu. Chaplinovu příslušnost k levicově angažovaným umělcům posílil v očích americké veřejnosti právě film Moderní doba, který líčí svět velkého kapitálu jako vykořisťovatelský a nelidský. Jak jinak interpretovat postavu prezidenta oceláren, který si v klidu své kanceláře skládá puzzle a po uzavřeném „televizním“ okruhu dává na dálku zničující pokyny ke zvýšení rychlosti výrobního pásu?

Chaplin se vždycky tak či onak dotýkal sociálních motivů, ale nikdy ne v politickém smyslu. Jeho pohled na lidi z periférie společnosti byl sociálně soucitný, nikoliv realistický a sociálně kritický a jeho tak časté obrazy nuzného prostředí připomínají spíše romantické žánrové obrázky. Prolnout sociálně melodramatické příběhy naplněné promyšleně dávkovaným sentimentem s groteskou a jejími gejzíry gagů umožnila Chaplinovi geniálně koncipovaná postava tuláka, drobného mužíka se směšným knírkem, který se nezakotveně protlouká životem jako věčný outsider. Proslulý kostým – obrovské kalhoty a obrovské boty bůhví po kom zděděné, malé těsné sáčko, špacírka a buřinka – bizarně mísil nuzotu s elegancí a vzbuzoval tak nikdy neuspokojený zájem o tulákovu minulost. Právě ta mnohost potenciálních sociálních konkretizací skýtala postavě tuláka pozoruhodné možnosti.atd. "

http://www.sms­.cz/film/moder­ni-doba

„Kvůli protiamerické činnosti (Chaplin nikdy nepožádal o americké občanství) a levicovým názorům mu byl ztrpčován pobyt v USA. Navíc měl problémy s placením daní, a tak se v roce 1952, kdy mu byl znemožněn návrat do USA z londýnské premiéry Světel ramp, rozhodl usadit ve Švýcarsku“
http://www.csfd­.cz/tvurce/375-charles-chaplin/

Další odpovědi
da ny

Zřejmě necítil tu touhu a potřebu žádat o americké občanství (proč také..;))
Jestliže se stal obětí mccarthismu, nemohl by se vrátit tak jako tak…
„Návrat do Spojených států amerických mu povolili až v roce 1972, kdy mu byl udělen čestný Oscar za celoživotní dílo.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Charlie_Cha­plin