BANAN93

Proč čerstvý vzduch voní ?????

když jsem v baráku tak necítím nic, ale výjdu ven kde třeba silně fouká vítr a z plna se nadechnu a cítím chuť toho vzduchu ..... nepříjde mi že by v tom vzduchu voněly stromy atd..... co tam teda voní? to voní molekuly vzduchu ?
Doplňuji:
tak mám asi psí čich :D – tu vůni bych přirovnal třeba k vůni zoxidovaného železa – a neříkejte mi, že železo nevoní – že je to jen tim že výjdu z baráku – kde je cítit lidskej pach :D

Nejlepší odpověď
Lucijej

Né že by čertsvý vzduch přímo voněl, ale spíš vzduch v uzavřených prostech zasmrádává tím, jak se do něj uvolnují výpary z lidí (z kůže), z různých činností, z vybavení apod. A když =pak vyjdeš ven, tak akorát cítíš ten rozdíl.

Další odpovědi
Pájo

Venku se ti prostě lépe okysličí mozek. Dostatek kyslíku pak zlepšuje jeho činnost, zbystří se smysly. Doma můžeš mít vydýcháno (je tam vyšší koncentrace CO2 – ten působí tlumivě). Po bouřce je třeba charakteristicky cítit ozon (O3), což je příjemné. Pokud je venku vlhko, voní naprosto vše… od stromů přes hlínu, vodu a listí. Ve vlhkém prostředí bývá navíc optimálně zvlhčená i sliznice nosu a čichový vjem je tak výraznější.

MathGeniusV

Protože hovno smrdí!