JanH

Co si myslíte o anarchokapi­talismu?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nepublikovatelné…

Další odpovědi
anonym

Každá forma anarchismu je podle mě nesmyslná a nepřijatelná. Anarchismus nikdy nemůže fungovat, každá společnost potřebuje vládu, své meze. Společnost potřebuje zákony a jasná pravidla. Bez toho společnost fungovat nemůže. Kdekoliv se anarchismus ve světě uchytil, brzy zase skončil a to většinou diktaturou. Za mě jsou ti co propagují anarchismus, slabě uvažující jedinci, kteří nemají ani potuchy jak to ve světě chodí. A díky bohu je většinová společnost rozumná a nic takového nepodporuje.

aliendrone

Taková pro blbce líbivá fantasmagorie! ;) :D :D

Anikitos

To je víceméně republika v praxi smíšená s byrokracií a ochlokracií, která se ale nakonec promění v diktaturu (krutovládu)…

Myslím anarchii ve smyslu chaosu. Jinak anarchismus ve smyslu „naproste rovnosti“ člověka člověka ve všech oblastech je blbost. Neco takového nemůže existovat…

Anarchokapitalismus by byl jako socialismus-komunismus tedy"všechen majetek patří všem." A to je taky nemožné.
:)

dubraro

Utopie. V praxi by to vedlo k nedobrým koncům. Situace velmi podobná anarchokapitalismu nyní existuje v Somálsku.

anonym

Anikotos Kde jsi sakra přišel na to, že diktatura je krutovláda? Myslím, že si trochu pleteš pojmy s dojmy. Diktatura je autoritativní (nedemokratická) forma vlády, ve které je politická moc je držena diktátorem nebo politickou skupinou. To ale ještě neznamená, že to musí být krutovláda. Diktátor je pojem, který byl už za antiky a označoval člověka, který na čas dostal moc například v dobách války. Taky cokoliv co je nedemokratické neznamená, že je kruté. Monarchie za středověkých dob, vláda jednoho člověka, panovníka. Ano panovník mohl být krutý ale mohl být i lidem milovaný a moudrý. To stejné může být i u diktátora. Ono je to celkově věc, kterou každý vnímá z jiného úhlu pohledu. Například nacistická diktatura. Adolf Hitler byl diktátor, němci byl milován, tudíž jej jako krutovládce nebrali, to se ale třeba nedá říct o zemích, které byli německem dobyty. Například v Protektorátu ho za krutovládce považovali. Ale s tí, že se to může proměnit v diktaturu i v tu „krutovládnou“ máš pravdu.

Anikitos

Jzs, existuje několik forem, diktatury mj. i titul ve starověku, který s krutovládou nemá nic společného. Nicméně ve většině význámů je diktatura negativní autonomní vláda, a já to dávám to závorky, aby ostatní věděli, kterou tu diktaturu mám na mysli já…

Diktátoři většinou nemají nic společného s monarchy…Jejich vláda se podobá tyranii (a né té antické)… -_-

Jen ve zkratce:
Tyranie – vláda jednotlivce v jeho vlastní prospěch (mj. diktatura – Stalin, Hitler, Kaddáfí, Kim Čong, Mao Ce-tung, Pol Pot)

Monarchie – vláda jednotlivce ve prospěch občanů a celého státu

anonym

Rozdíl mezi monarchií a diktaturou pochopitelně znám. Kdybyste pozorně četl, tak jsem napsal že co se týče tyranie u diktatury, je to spekulativní a záleží to na úhlu pohledu. Hitler je taky špatný příklad, protože Němci ho za tyrana nepovažovali. Krom toho tyranie nemusí být vláda jednotlivce ale klidně i nějaké skupiny nebo strany. Tyranie taky není vláda někoho v jeho vlastní prospěch, to je právě to co si pletete s diktaturou. Tyran může být monarcha i diktátor, označuje se tak jedinec který vládne neomezeně a utiskuje své vlastní poddané nebo občany, za tyranie žijí ve strachu jak vysoce postavení tak i občané. Diktatura ovšem nemusí být taková. Hodně diktátorů včetně Hitlera vládlo právě na opoře prostých lidí a snažilo se ujištovat, že jim jde hlavně o jejich blaho. Ale ano takový Stalin nebo Kim Čong nebo Mao, ti byli tyrané. U takových se báli stát v jejich blízkosti i představitelé jiných zemí natož pak jejich vlastní občané. Jen tvrdím, že přirovnávat diktaturu k tyranii je spekulativní a nepřesné. Rozhodně to nejsou synonyma, protože tyran může být i demokrat. Například amerika po získání nezávislosti byla demokratická, přesto je můžeme označit i za tyrany protože do určité doby měli otroky. Tudíž z úhlu pohledu těch otroků to tyrani byli, z pohledu prostých lidí ne. Už chápete?

Anikitos

Nezáleží na tom jak se na to dívá prostý lid, jde o to, co ten člověk dělá, takže Hitler byl tyran, i když se na něj většina jeho lidu takhle nedívala (a o mnohém ani nevěděla).....

No právě, jenže pak už to není monarchie – už se tomu tak nedá říkat, pak už je to diktatura/tyranie.

To, že vládne neomezeně neznamená že je tyran… Jde o to jaký ten člověk je a co vlastně dělá, podle toho teprve dostane pojmenování.

A ano slovníky jako ”abz” píší např. k diktátorovi: ” vládce s neomezenou mocí ” a k tyranovi: ”samovládce, samozvaný diktátor, krutovládce”

Ale jsou to neúplné definice, protože obě jsou brány z negativního hlediska.

Např. pojem autokracie (autokrat) je neutrální a označuje tak teda i monarchu i diktátora i tyrana, kteří už neutrální nejsou…jeden zastupuje spravedlnost, druhý zlo.

Vždycky záleží na úhlech pohledu…

Hl. problém je, že žádná demokracie neexistuje, takže se nedá dívat na takové pojmy jako na demokratická či nedemokratrická – jde to možná tak jen jako přínosná pro lid a nepřínosná…

Na otázky související s formama vlád jsem odpovídal už víckrat, můžete si znovu pročíst:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-pojistka-demokracie-ze-vule-vetsiny-nebude-na-ukor-mensiny
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-demokracie-opravdu-tak-dobra
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-hodnotit-ceske-vojaky-po-roce-1918#discussion
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-cas-utika-stale-rychleji

Anikitos

A pojem tyran a tyranie v politice ani není oficiální (kromě Tyrannis v St. Řecku, kde to neoznačovalo krutovládce, ale byl to titul). Nejbližší pojem k tomu je despocie, u které by se dalo říct: diktatura=des­pocie. :)

anonym

Ale vy jste v podstatě zmínil to co jsem napsal i já. Já se vám pouze snažil vysvětlit, že nejde nic brát jednostranně a snažil jsem se vám vysvětlit rozdíl mezi diktaturou a tyraníí. Protože diktatura není tyrani sama o sobě.