orestez

Proč bývalým pohraničníkům vadí způsob zveřejnění akce zvané Kámen?

Patříte mezi ně?
#vaclava_jandeckova

Nejlepší odpověď
Klaproth

To byla akce StB a pohraničníci v ní hráli pouze podřadnou roli.

Další odpovědi
ivzez

Mezi pohraničníky? Ne, nepatřím a nikdy jsem nepatřila.

Nevím, proč některým pohraničníkům vadí způsob zveřejnění. Možná,
že v něm v tom hrají roli různé dohady a „polopravdy“, možná, že v tom
hraje roli „autorská licence“. Možná, že si tu dobu pamatují jinak,
možná, že ji autorka záměrně „zkreslila“, … → možností je podle
mne víc a k autentickým materiálům se asi nedostaneme.

Roli v tom může hrát i to, že V. Jandečková zveřejnila výsledky soukromého výzkumu. Někomu může vadit, že se vyšetřováním nikdo nezabýval „oficiálně“.

Ale to všechno jsou jen dohady. Odpovědět by mohli jen ti pohraničníci.
___

Zdá se, že paní Jandečková je zářným příkladem toho, jak minulý režim
bránil dětem z některých rodin ve studiu. ( https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1cla­va_Jande%C4%8Dkov%­C3%A1 )

Nechci nijak shazovat ty, kterým tehdejší orgány opravdu ve studiu bránily.
Ale já mám tu zkušenost, že kdo chtěl vystudovat, ten vystudoval. Někdy
s jedno- až dvouletým odstupem, kdy někde pracoval, ale poté se na VŠ dostal.

led

Prečo?
Pretože oni si to pamätajú inak.
okrem toho nie je pravda, že všetkým „bývalým pohraničníkům vadí“… ako vyznieva z vašej otázky, ale len niektorým bývalým pohraničníkom.

Množstvu záhad, tajomstiev minulých čias, bez pochopenia súvislostí, ich odhalenie neznalým, spôsobuje následné zahalenie skutočností. Veď aj v súčasnosti sa dostávame do situácie, že pri našom pohľade na skutočnosť vidíme len obraz, ktorý nám ukazuje niekto iný a ozajstnú skutočnosť si neuvedomujeme.
Vždy sa treba zamyslieť,
Kto, čo, ako a prečo nám podáva danú informáciu?
Aký je pôvod zdrojov?
Je to neupravená pravda, alebo v nej čosi chýba, je čosi pridané, zmenené?
Kto určuje, čo je podstatné a čo nie pri pravde?
Môže byť pohľad z jednej strany na 3D objekt s časovým odstupom objektívnou pravdou?
Ak chceme pochopiť konanie človeka istej doby, musíme pochopiť aj tú dobu, jednotlivcov aj spoločnosť s jej súdobými (vtedajšími) znalosťami. S dnešnými znalosťami posudzovať minulosť môže byť zavádzajúce.

orestez

Tak a od té chvíle zveřejnění otázky a této podobné už nechci nic o takovém podobném k vědět.