Boy 13

Proč byly staženy z oběhu bankovky v hodnotě 20 Kč a 50 Kč?

Není to škoda? Já bych byl rád, kdybych mohl mít u sebe třeba 5 bankovek v hodnotě 50 kč místo mincí, akorát je to těžší v peněžence.

Nejlepší odpověď
annas

Proč?

"Hlavní motivací bankovní rady při rozhodování o ukončení platnosti padesátikorunových bankovek byly nižší náklady na zajištění plynulého peněžního oběhu.

Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost, a snižují tak přímé výdaje centrální banky spojené s emisí peněz,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek."

Stejně platilo i pro papírové dvacetikoruny.
https://byznys­.ihned.cz/c1-46934500-papirove-padesatky-konci-od-dubna-je-definitivne-nahradi-mince

--
Škoda? Pro koho? Je pravda, že peněženky jsou těžší, ale mince vydrží déle a nejsou někdy pomačkané, nevzhledné. Určitě je rozhodující i výrobní cena.

Další odpovědi
nyjono

Protože se používají často, rychleji se opotřebovávají a výroba nových vyjde dráž než kovové, které mají delší životnost.

zjentek

Absolutně s tebou souhlasím a taktéž nechápu smysl stažení těch bankovek a asi nebudu sám, protože pakliže se dobře pamatuji, byly staženy bankovky, pak přišly kovy, které byly časem znovu nahrazeny bankovkami, po nějaký době se však do oběhu znovu vrátili ty kovy, pak to fungovalo nějak „obojživolně“ a posléze byl papír definitivně stažen. Tuším, že již dokonce ukončil svou platnost, takže kdybys našel kufr těchto bankovek třeba po babičce, můžeš je využívat max jako nějaké suvenýry. ;)

A důvody volby mezi papírem a kovem?
Osobně bych volil mít v kapse zagumičkovanou ruličku padesátek, protože když dávám kdekoli tuzéra, dělám tím zároveň i dojem, čímž si jako jednotlivec na světě vytvářím „ornou půdu budoucnosti“ a to je více důležité, zvláště při hodnocení rovnosti člověka. A situací „na tuzéra“ je v běžným životě požehnaně. A něco takovýho už potom JE na urvání kapsy, proto je dobré si pořídit středověký měšec.

Na prvý dojem pak vypadá zcela jinak, když vám zaparkují váš vůz a vy na oplátku při odjezdu, kdy vám vůz zase přistaví, nedůstojně zařinčíte pytlíkem kovu na opasku a vtisknete bellboyi do dlaně středně malý kousek této slitiny a ještě ve zpětném zrcátku pozorujete, jak smutně do tý ruky kouká, vrtí hlavou… prostě celou tu důstojnost s ruličkou nám vzali a není to jediný případ, kdy se z nás takto snaží vybít přirozený charakter a jakousi tu historií danou důstojnost, či lépe řečeno formu hrdosti a důstojnosti, která se v nás obrušovala mnohaletou historíí a zrála v nás stovky, ne-li tisíce let!

A to teprve počkejme, až přijde nová hymna! Kdepak nějaký bankovky..

Arne1

Protože se ČNB nedovede poučit va zahraničí jak se dělají bankovky které vydrží. Tvrdí, že obrat používání malých hodnot je tak velký, že ty papírové bankovky nic nevydrží a jejich obměna je příliš drahá.
Zcela opačný přístup zvolilo Rumunsko. Jak rumuni zacházejí s papírovými penězi, to je pro bankéře noční můra. Nižší hodnoty se žmoulají v kuličkách po kapsách, není nezvyhlé peníze vykoupat v pračce. Kdysi jsem tam viděl jednoleovky (cca naše koruny a pětikoruny) které se daly poznat jen s dostatkem fantazie. Jenže oni dnes mají bankovky od hodnoty odpovídající naší pětikoruně. Jak je to možné ? Jednoduše – nepoužívají papír ale plast (polymer substrate) a ten vydrží několikanásob­ně více.