Gus_Fring

Proč bylo za socialismu oblíbené sbírat tolik „zbytečností“?

Pivní tácky, etikety od sýrů, obaly od zápalek apod.

Nejlepší odpověď
Filip84

„Co přijde, až lidé zapomenou co je žal, člověku pak nic nezbude, než aby se stále smál…“, se zpívá v budovatelské písni Rozkvetlý den (na které je nejhezčí ta svazačka na plakátu, hezky vykrmená, opálená… 🙂 ). Nic nemůže být dále od pravdy.

Potvrzuje to Mouse Heaven & etolog John Calhoun. Pokud se nějakému živočišnému druhu vytvoří umělý ráj, prostě podmínky, ve kterých je absolutně bezpečný, nic mu nehrozí a má přemíru potravy, přestane mít potřebu se rozmnožovat, skončí v žabomyších válkách a zahledění do sebe.

Ne, že by husákovská ČSSR byla až taková „rat utopia“, to nebyla, alespoň dělat, že se dělá, se muselo a furt se muselo něco shánět, ale to bylo asi tak všecko. Jinak?

Tím, že ČSSR byla, de facto, téměř absolutně státně kapitalistickým zřízením, většina zaměstnanců byli státní zaměstnanci a pobírali plat. Jistěže, už jsem to tu psal, byla spousta profesí, kde skutečně nezáleželo na kydech a správné rudé knížce, protože kde není, ani smrt nebere a valuty soudruzi potřebovali, ale to nic nemění na faktu, že velká část zaměstnanců, ne-li většina, pracovala v systému, který byl silně egalitářský, takže za svou snahu nemohli očekávat adekvátní odměnu, no tak spousta lidí resignovala na nějaký karierní růst.

Jak ta společnost byla egalitářská, tak ale silně potírala jakékoli individualistické tendence, takže jediný opravdu svobodný svět si mohl občan vytvořit leda tak doma.

Ten fenomén tak dospěl k jakési šedi 80. let, k jakémusi gulášovému socialismu, kde nebylo potřeba nic moc dělat, o nic moc se snažit: bydlení bylo levné, práci měl každý, a v 80. letech už ani nemusel podepisovat nějaké proklamace, nebo projevovat sympathie Straně a její politice: stačilo držet hubu. Pak měl družstevní, či státní byt, přiměřený plat a spoustu volného času, protože přesčasy ne, že by neexistovaly, existovaly, ale byly výjimečné, stejně, jako byla výjimečná například noční práce, nebo práce o weekendu.

Tak měli lidi čas na to „udělat se pro sebe“. A každý to realisoval jinak. 🙂

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=nmqtyK6bO­UI,
https://www.sci­encehistory.or­g/distillation­s/mouse-heaven-or-mouse-hell
https://www.do­tyk.cz/magazin/john-calhoun-chovani-mysi-22000718.html

Další odpovědi
Hlada

Sběratelství je záliba, která se provozuje staletí a nemá vůbec nic společného se socialismem. Uvedené věci se sbírají stále.

Drap

Proto, že lidé měli více času na sebe a řada z nich měla i jiné hodnoty než jsou peníze a majetek jako dnes.