Avatar uživatele
Registrovaný

Proč byla Claudia Procula prohlášena za svatou?

Claudia Procula byla manželkou Piláta Pontského, který nechal ukřižovat Krista. Nedokážu dohledat, který konkrétní skutek nebo způsob smrti z ní udělal svatou.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zřejmě kvůli tomu vzkazu, který poslala svému manželovi.

O životě Klaudie Prokuly víme pouze to, že byla manželkou Pontia Piláta, který byl přibližně v letech 26-36 n. l. římským prefektem provincie Judea. Evangelista Matouš se o ní zmiňuje ve svém evangeliu: Když seděl na soudné stolici, poslala k němu jeho žena se vzkazem: „Nezačínej si nic s tím spravedlivým! Dnes mě kvůli němu pronásledovaly zlé sny.“ Mt 27, 19 (Kral, ČEP) Pilát ji však neuposlechl a Ježíše Židům vydal.

Jako světici uctívají Klaudii Prokulu pravoslavné církve (27. října) a Etiopská pravoslavná církev (25. června).

Zdroj: wiki

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

http://www.svaty.estranky.cz/…

Zřejmě kvůli tomu, že Claudie pochopila, že Ježíš, Kristus je Syn Boží a že trpěla jeho smrtí a tak byla zařazena po bok Panny Marie. Navíc se proslavila prorockými sny.
--
Pokud se chcete dovědět podrobnosti, pročtěte si čllánek od mgr. Simony Skřivánkové - nadpis Klaudie, ty tajuplná, omilostněná…(Mt 27,19)"Claudie, přehlížená jak legendární postava, zásluhou snu, který jí zjednal proslulost, označovaná tu a tam dokonce za nejzáhadnější biblickou postavu, vzkazuje svému manželovi naléhavou prosbu ve prospěch muže, kvůli kterému měla tuto noc zlý sen jako zdroj velkého utrpení. Ekumenická bible čte: Když seděl na soudné stolici, poslala k němu jeho žena se vzkazem: „Nezačínej si nic s tím spravedlivým! Dnes mě kvůli němu pronásledovaly zlé sny.“ Jakoby vzkazovala: nic neměj s tím spravedlivým ( = svatým, Božím mužem) dej od něho ruce pryč, nijak se s ním nezapleť (její charakteristika Ježíše, který jí byl patrně neznámý, odpovídá věcně setníkovu výroku po provedené popravě - Mt 27, 54). Neudivuje, že se dotyčný 19. verš dočkal řady výkladů: má ukázat shovívavost římského státu nebo srovnatelnou vinu Piláta a židů, má proti sobě postavit židy a pohany nebo očistit Piláta.

Její marný zákrok ve prospěch Ježíše Krista má však pevné místo v kanonickém evangeliu. Ve své monografii hodnotí Fascher její varování jako nejstručnější formu životopisného výroku (biografické apophtegma) a popírá, že by měl legendární charakter. Claudia je nepochybně omilostněná žena s prorockými rysy. Její utrpení v průběhu snu, plynoucí z nadcházejících pašijí, ji staví po bok bolestné matky Boží. Proto neudivuje, že je podle některých povýšená na oltář řecko-ortodoxní církve (27. října). Etiopský kalendář ji dokonce slaví spolu s jejím manželem (25. června). Když se Claudia dověděla o výsledku procesu a o tom, že u svého muže intervenovala marně, jistě to její trápení jenom zvýšilo."

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.