hahaterka

proč byla 1.světová válka důležitá? a jaký byl výsledek této války? Děkujii

Nejlepší odpověď
isteron

Tasker : tvoje odpoveď sa týka 2. sv. vojny !

Další odpovědi
brillant

Použij vyhledávání, je tady toho dost. http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=1.sv%C4%9Btov­%C3%A1%20v%C3%A1lka

led

1 – príčiny 1. svetovej vojny,
Vojna vznikla ako dôsledok krajného zostrenia rozporov medzi svetovými mocnosťami v zápase o sféru vplyvu, kolónie, zdroje surovín, odbytiská a trhy. Z hľadiska rozpadajúcich sa veľmocí Nemecka a Rakúsko-Uhorska bolo dôležité nájsť zámienku na rozpútanie vojny v Európe. Obe ríše prežívali v tej dobe hospodársko-politický úpadok (recesiu) a potrebovali rozšíriť svoj ekonomický vplyv v Európe a v zámorí, získaním kolónií. Smerom na Balkán viedla trasa do Ázie a Afriky, štáty boli roztrieštené, slabé – tam neočakávali silný odpor. Smerom na Poľsko so silným odporom voči „Samoderžaviu“ a Rusko vojensky oslabené v Rusko-Japonskej vojne, vnútorne oslabené silným proticárskym hnutím. Na západ boli tradiční sokova Holandsko, Francúzsko a Veľká Británia so svojmi zámorskými kolóniami a bývalými nemeckými kolóniami.
2 – ďalšie informácie o priebehu vojny je už veľakrát opísaný.
3 – dôsledky vojny
Víťazstvom štátov Dohody skončila vojna. Rak-Uhorsko sa rozpadlo, Nemecko bolo oslabené a odsúdené na platenie rapatriacií (náhrad za škody). Z Ruska prenikla bolševická myšlienka, hlavne do porazených štátov, kde na krátku dobu dokonca vznikli republiky Rad (Slovenská, Bavorská, Uhorská…). Na návrh amerického prezidenta (Wilsonov plán) sa na zabránenie šírenia bolševíckych myšlienok vytvoril takzvaný „sanitný kordón“ – rada malých štátov od Čierneho mora po Balt (medzi nimi aj Československo).
Ďalším dôsledkom bolo oslabenie primátu Európy vo svete, industrializácia niektorých nových krajín (Latinská Amerika, britské domíniá), upevnenie postavenia Japonska v Ázii a Tichomorí a najmä fakt, že USA sa stali veriteľom Európy a potvrdili svoju hospodársku prevahu.
jeden zo zdrojov:
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Prv%C3%A1­_svetov%C3%A1_voj­na