Proč byl zvolen název „Dým bramborové natě“ pro film s R. Hrušínským z roku 1976?

Ona se nějak pálila bramborová nať? Co si pamatuji, tak pokud jsme za mlada chtěli brambory z pole udělat v popelu ohniště, tak jsme je tam dali bez natě. Nebo, že by se pálila, aby se „jakoby“ zahladily stopy po krádeži a v poli nezůstala jen ta zbylá nať? :) Nebo už tam nať nebyla? Sakra já si to moc nepatuju, ale vím, že ty teplý černý brambory pak byly zevnitř moc dobrý.

Nejlepší odpověď
Drap

Rudolf Hrušínský v roli doktora Meluzina. Stárnoucí pražský specialista přijme po rozchodu se ženou, která zůstala v zahraničí, místo obvodního lékaře ve venkovském zdravotním středisku, kde chce opět najít duševní klid a rovnováhu. Hledá ji v atmosféře dětství, v kraji, který je v jeho vzpomínkách spjat s vůní říjnových ohníčků a pečených brambor. Zprvu naráží na nedůvěru, nepochopení i pomluvy místních obyvatel. Jeho odborné znalosti, chápání lidských hodnot i slabostí a moudrý klid však jeho okolí přesvědčí, že je nejen dobrý lékař, ale i člověk.
http://www.csfd­.cz/film/9336-dym-bramborove-nate/prehled/
Myslím, že v popisu je to vysvětleno dostatečně.

annas

Film byl natočený podle knihy Doktor Meluzin od Bohumila Říhy.

Mc Merkurion

… brzo jsi uzavřel otázku, ale nechť — asi jsem teda už starej, ale na pálení bramborový natě si moc dobře pamatuju, patřilo to k úklidovým pracem při bramborových brigádách …

marci1

Při opékání brambor se pálila bramborová nať, jejíž dým je lehce omamný. Člověk později na to velmi rád vzpomíná. 🙂
http://jpeg.cz/i­mages/2017/03/­23/r7wVp.jpg