Kalpy

Proč byl popraven Slánský?

Moc toho o tomto období nevím, ale co vím je, že Slánský byl komunista a přesto byl komunisty popraven. Proč ne třeba rovnou Gottwald nebo Zápotocký?

Nejlepší odpověď
annas

Proč byl popravenuý generální tajemník ÚV KSČ R. Slánský, s nedá stručně vysvětlit, pročtěte si vysvětlení, snad vám to bude jasné.

„V procesu se ,,spikleneckým protistátním centrem“ byl obžalován z velezrady, špionáže a pokusu o zavraždění K. Gottwalda. Spolu s ním skončilo na popravišti dalších 10 odsouzených, s nimiž si komunistické vedení vyřizovalo dřívější účty. Poprava R. Slánského, jednoho z nejvýše postavených komunistů ve stranické hiearchii a ve státě, byla pro veřejnost šokem a vystřízlivěním, že pravá ruka K. Gottwalda mohla pracovat jako špión, agent cizí rozvědky a rozvraceč tehdejšího lidově-demokratického režimu.
artd.

Stejně jako všechny politické procesy byl i tento nezákonný, protože o vině a trestu nerozhodoval nezávislý soud, ale ÚV KSČ a Moskva. Paradoxem dějin zůstává fakt, že Slánského neodsoudili za jeho podíl na předchozích politických procesech, ale za činy, které nikdy nespáchal."

Pročtěte si vysvětlení od odborníka,
http://vasevec­.parlamentnilis­ty.cz/vip-blogy/pred-59-lety-byl-popraven-agent-imperialismu-rudolf-slansky

http://www.to­talita.cz/proc/pro­c_slanskyr_03_02­.php

Předehra
"Tragédie tohoto politického monstrprocesu se začala psát v červnu 1948, kdy byla na zasedání Informbyra v Bukurešti zatracena jugoslávská komunistická strana. Následovalo hledání nepřátel v jednotlivých komunistických stranách završené maďarským monstrprocesem s Rajkem Rajkem a československým s Rudolfem Slánským.

obžalovacím spisu, který měl 40 stran, byli obviněni ze spiknutí proti republice – z velezrady, špionáže, sabotáže a vojenské zrady, z trockismu a titoismu.

Podle obžaloby chtěli Československo po vzoru Jugoslávie vytrhnout ze sovětského tábora. Za tím účelem vytvořili druhé centrum moci. Připravovali spiknutí, rozestavovali své lidi do vedoucích funkcí, sabotovali politiku socialistické výstavby a spojenectví se SSSR a chystali odstranění Gottwalda a jeho vedení.

Chtěli prý záměrně poškozovat důležité zahraničně politické, ekonomické a obranné zájmy ČSR. Tohoto jednání se měli dopustit ve spojení s představiteli světového imperialismu a sionismu v důsledku svého odklonu od zásad marxismu-leninismu a přátelství se SSSR.

Veřejnosti byli obžalovaní vylíčeni jako dávní nepřátelé KSČ a československého lidu, jako sionističtí, buržoazně nacionalističtí zrádci a agenti západních zpravodajských centrál.

V celém obvinění se výrazně odrážela antisemitská stránka procesu. U 11 ze 14 obžalovaných bylo uvedeno, že jsou židovského původu."
http://www.to­talita.cz/proc/pro­c_slanskyr.php

Další odpovědi
da ny

„Syn židovského obchodníka komunistou“
Soud Rudolfa Slánského rehabilitoval v roce 1963 a strana v roce 1968.
http://zivoto­pisyonline.cz/ru­dolf-slansky-komunista-popraveny-komunisty/
http://zpravy­.idnes.cz/kam­pan-kolem-procesu-se-slanskym-a-spol-odkryla-v-ceske-spolecnosti-temne-proudy-g1r-/zpr_archiv.as­px?c=A121130

Doporučení přišlo z Ruska (Stalin).
„Po neúspěšném pokusu SSSR zasahovat do politiky nově vzniklého Izraele zaujal SSSR a potažmo celý východní blok pro-arabskou a antisemitickou politiku. Tento fakt ovlivnil výběr obžalovaných v tzv. "Procesu se Slánským“."
http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/rudolf-slansky.php

Klaproth

Pracující lid se pod vedením komunistické strany ve spravedlivém procesu po bolševicku vypořádal se sionistickým agentem a zrádcem, který se ke všem svým zločinům dobrovolně a bez nátlaku přiznal. Psovi psí smrt!