Bartik

Proč byl po Husově smrti jeho popel vhozen do řeky Rýn ?

Nejlepší odpověď
Drap

Z politických důvodů. Popel odnesl Rýn, a po Husovi nezbyla žádná hmatatelná památka. Bylo to z těch důvodů, aby místo jeho posledního odpočinku se nestalo pro podobně smýšlející jakýmsi duchovním centrem.

Další odpovědi
annas

Proč byl popel hozený do Rýna? Protože Hus byl 6. července 1415 upálen na hranici před hradbami Kostnice. Město leží totiž na západním břehu Bodamského jezera při hranici se Švýcarskem v místě, kde z jezera vytéká řeka Rýn.

Řeka Rýn byla nejbllíž, takže šlo o to, aby popel nezískali Husovi věrní. Jenže Husova smrt ještě jehoučení vícez zpopularizovala a vyvolala v českých zemích lidové bouře.

lexx

protože tenkrát nebyli ekologové, dnes by to pod hrozbou tučné sankce zatrhli

anonym

Stejně nevím o co mu šlo,ale to je jedno,hlavně,že byl slavný…

led

Mladý muž, aspoň niečo základného z dejín vlastného národa by ste mali vedieť.
Prakticky svojimi kázňami bojoval proti nadvláde Nemcov nad Českým kráľovstvom, upredostňoval kázne v českom jazyku
Za hlavu kresťanskej cirkvi nepovažoval pápeža, ale Ježiša Krista a preto veriaci nie je povinný poslúchať pápeža, ak sú papežove nariadenia v rozpore s Bibliou.
Vystupuje proti predávaniu odpustkov, priamo útočí na pápeža. Za svätokupectvo považoval príjmania peňazí za vysluhovanie sviatostí a náboženských obradov. Je za odobranie majetkov cirkevným hodnostárom, neurčuje ale, komu by mali patriť.
Aby mohol svojimi spismi preniknúť čo najrýchlejšie medzi širšie vrstvy, zaviedol diakritický pravopis, významne zasiahol do vývoja českého jazyka. (poďakujte mu za „řˇ“)

anonym

Již jsem četla jsem něco o Jánu Husóvi,ale nevím,proč jako katolík se vzpíral svojom vlastním autoritám,no jo mučedník,těch je vždycky na světě dost…

p.s.Mladý muž,to jako já?Jsem holka(a vždycky jsem byla),vážím pouhých 43 kg a jsem ještě panna!?