quentos

Proč byl na MS v hokeji zaveden „systém“ playoff?

Ty uvozovky píšu záměrně, protože spíš než systém to připomíná jeho pravý opak. Tak on si někdo vydře postup do čtvrtfinále, a tam stačí JEDINÁ prohra, aby jel domů? Není to trochu na hlavu?
Dočetl jsem se, že playoff na MS v hokeji byl zaveden až v roce 1990. Neví někdo proč? Systém bez něj mi připadá férovější.

Nejlepší odpověď
seraphico

Jedním z důvodů je rozšíření základní tabulky o další státy. Dříve hrálo pouze osm týmů. V základní části hrál každý s každým, čili sedm zápasů. Nejlepší čtyři týmy postoupily do finálové části, kde se opět hrálo systémem každý s každým (body ze základní části se nepřenášely). Tým s nejvyšším počtem bodů ve finálové části vyhrál MS. Finálové týmy tedy odehrály celkem deset zápasů.

Dnes hraje na MS 16 týmů, čili starý systém by kvůli velkému množství zápasu nebyl možný. Jedině rozdělit základní část na dvě skupiny (jako je tomu dnes) a postupovaly by čtyři týmy z každé skupiny do finálové části. Ti by pak hrály stejně jako dříve opět každý s každým, pak by to vyšlo na 14 zápasů.

Ale jak píše L.G., playoff je více dramatické, přitáhne více diváků a týmy ve finále a v boji o 3. místo hrají stále oněch deset zápasů.

==========

Ještě jsem zapomněl na jednu věc. Dřívější systém byl nedokonalý v tom, že pokud 1. tým v základní části měl postup do finálové části jistý již třeba po čtyřech zápasech, tak neměl motivaci ty zbylé zápasy hrát naplno (vzhledem k nepřenášení bodů). Pak mohl vznikat z jeho strany kalkul. V současném playoff spolu hraje 1. tým z jedné skupiny se 4. týmem ze skupiny druhé. Takže tady se vyplatí hrát naplno do posledního zápasu v základní části.

Další odpovědi
L.G.

Kačky, šéfe, vyřazovací fáze je gradací napětí a tudíž i sledovanosti, takže bez zbytečných složitostí, playoff je hrubě nesportovní akt, pokud mu předchází skupinová fáze…

Reganois

Atraktivita, drama a hlavně se zvedl počet týmů. Dříve hrálo mistrovství 8 až 10 zemí, dnes je to 16, což mi přijde na elitu moc. Rozšíření se udělalo zejména z finančních důvodů (např. Německo balancovalo na hranici elity a divize). Pak se rozhodlo, že s tolika týmy je třeba udělat i vyřazovací fázi.

Mimochodem, stále se něco mění. Ještě nedávno se jel systém play-off, kde bylo osmifinále (4 skupiny po 4). Pak se to změnilo na 2 skupiny po 8 a postup do čtvrtfinále. Nejdříve se první tým ze skupiny A střetl se čtvrtým týmem ze stejné skupiny i v play-off. Dnes je pavouk mezi skupinami (1. tým A vs. 4. tým B skupiny v play-off).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

AlfonzSP

Drive (70 a 80.leta) bylo dopredu jasne, ze skupinovym systemem dojde ke korunovaci SSSR jako viteze, CSSR se stridala se Svedskem na 2.miste, a pokud nekdo prekvapil tak byl treti misto onoho CSSR/Svedska. Takze spousta zapasu se hrala zbytecne, do poctu, o nic v nich neslo. Proto se vymyslelo play-off. A od te doby mame spoustu prekvapenicek : MS uz byli Rusko, Svedsko, CR, Finsko, Kanada a dokonce i Slovensko. Na druhem miste uz bylo i Svycarsko, Nemecko. A medaile brozove ci brambrove maji jak USA, tak Belorusko !