Michal Kole

Proč byl Mistr jan Hus zrovna upálen na hranici , když jsou i jiné tresty smrti ?

Nejlepší odpověď
quentos

Protože toto byl tehdy tradiční způsob trestání kacířů. Husa za kacíře církev považovala rovněž, stejně jako kohokoli jiného, kdo měl jiné smýšlení než ona a dával to veřejně najevo.
Doplňuji:
marci1: já jsem zase slyšel, že se přišlo (mnohem později) na to, že on jen velmi krutě vypadal. Ve skutečnosti se popravovaný daleko dříve, než se k němu plameny vůbec dostaly, udusil dýmem…

Další odpovědi
marci1

Doplním jen odpověď quentose : Trest upálením na hranici byl obzvláště krutý a používal se pro trestání kacířství a čarodějnictví. Církvi tehdy záleželo na tom, aby velmi trpěl.

Doplňuji:
Quentos : Ano souhlasím, někdy se stávalo, že odsouzený nezemřel v důsledku popálenin ( měl popálené jen nohy ), ale v důsledku udušení, nebo otravy oxidem uhelnatým.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Up%C3%A1l­en%C3%AD_na_hra­nici

led

Oheň očišťuje.
Upaľovanie kacírov bol práve pre očistu kacírov od ich hriechov. Zvláštna milosť bola ak bol potrestaný pod plášťom dymu usmrtený skôr, než začali pôsobiť účinky ohňa. Túto milosť Majster Ján Hus nedostal, veď svojim kázaním zaútočil na priamu podstatu vtedajšej katolíckej cirkve – získať moc a bohatstvo.

arygnoc

Jan Hus bol postavený pred inkvizičný súd ako heretik ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=he­retik )
pápežskou bulou Ad extirpanda ( co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Ad%20ex­tirpanda ) boli stanovené pravidlá inkvizičného súdu.
inkvizičný súd nevykonával tresty (robil iba nálezy, tzv autodafé ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=au­todaf%C3%A9 )), ku vykonaniu trestu bol potom heretik vydaný svetskému súdu.

anonym

V každé době byli lidé jinak trestání smrtí a každá smrt měla jiný význam.
To je, jakoby jsi se ptal, proč byl Ježiš Kristus ukřižován.Tenkrát ukřižování bylo pro zvlášť nebezpečné zločince a upálení bylo zase za kacířství, jak píšou přede mnou.